Všech dvanáct partají bytu se ovšem musí na čas přestěhovat do náhradního ubytování.

„Vlastně ani nevím co se stalo. Najednou mě vyhnali z baráku, a toť vše,“ řekla v pátek nájemnice jedoho z bytů. Do domu se v pátek dostali jenom majitelé bytů a řemeslníci, kteří napravovali škody po požáru.

Nikoho jiného hlídky policistů a strážníků, které se střídaly u vchodu, dovnitř nepustily.

„Samotný požár nebyl až tak náročný. K jeho uhasení stačilo nějakých 500 litrů vody,“ uvedl Jiří Bernášek, velitel hasičské stanice v Rybářích. Přesto ovšem voda napáchala v domě dost škod. Ovšem ne ta hasičská. „Požár totiž poškodil vodovodní trubky a topení, z nichž začala prýštit voda. Ta promáčela další byt,“ vysvětlil Bernášek. Na likvidaci požáru se podíleli profesionální hasiči z Karlových Varů a dobrovolníci z Tašovic a Staré Role. „Celkem byla na místě tři vozidla a přibližně dvacet hasičů,“ doplnil velitel hasičské stanice.

„Naším úkolem je zprovoznit vodu a topení pro polovinu domu. Kvůli požáru jsme totiž museli vše odstavit. Tři vyhořelé byty ovšem zůstanou nadále odpojené. A čtvrtý je kompletně vytopený,“ řekl jeden z techniků, který den po požáru pracoval v částečně vyhořelém bytovém domě.

Hořet začalo ve druhém patře v prostředním ze tří bytů. „Na plotně sporáku se vzňal hrnec omotaný textilem. Od něj začal hořet odsavač par,“ uvedla Zdeňka Papežová, mluvčí karlovarských policistů.

Oheň se ale po stoupačkách „vyšplhal“ až do posledního patra, kde napáchal největší škody.

Většina z uživatelů dvanácti bytů našla dočasný azyl u známých či příbuzných. „Jsem u známých. Můj byt naštěstí není vůbec poškozený, takže jenom čekám, až se do něj budu moci vrátit,“ řekla v pátek dopoledne žena, která se přišla podívat do svého bytu.

Tři lidé z vyhořelého domu našli útočiště v ubytovně Drahomíra. „Počítáme s tím, že zde budou minimálně do poloviny příštího týdne. Pokud by se na město obrátili i další obyvatelé bytů ve vyhořelém domě, jsme schopni jim zajistit dočasné ubytování, kapacity na to máme,“ řekl Tomáš Hybner, náměstek karlovarského primátora.

Od lidí v tíživé situaci nebude město za ubytování v Drahomíře vybírat žádné poplatky.