Loni ve stejném období byl přitom pololetní ohnivý účet o trochu příznivější. Na jeho konci byla suma 12,5 milionu korun a 311 požárů. V jednom je ale letošek přece jen o něco pozitivnější. Při požárech dosud nezahynul jediný člověk, vloni to byl jeden. Také zraněných bylo letos méně, celkem 17. Vloni jich bylo za šest měsíců 19. Při zásazích se letos podařilo hasičům v Karlovarském kraji uchránit od ledna do konce června majetek za více než 18,8 milionu korun.

Mezi nejvážnější události prvního pololetí letošního roku patřil požár kasina v Dolních Dvorech u Chebu poblíž silnice R6. Tento objekt hořel už podruhé. V roce 2010 byla škoda kolem 20 milionů korun, tentokrát se pohybovala kolem čtyř milionů korun. „Na místě byl nasazen pes cvičený na vyhledávání zápalných látek. Jako jednoznačnou příčinu požáru určili vyšetřovatelé úmyslné zapálení," konstatoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Ještě před požárem kasina si museli hned v lednu hasiči poradit s plápolajícím seníkem u Mírové na Karlovarsku. Škoda se tady vyšplhala přes jeden milion korun a likvidace požáru byla velmi náročná. I v tomto případě měl oheň na svědomí žhář. „Během několika hodin se vyšetřovatelům požárů a policii podařilo dopadnout muže, který se přiznal k úmyslnému založení tohoto požáru," poznamenal Kasal.

Nebývale velké množství požárů si letos od počátku roku vyžádala suchá zima. Tráva byla na jaře suchá jak troud a od počátku března do jeho poloviny z celkových 42 požárů vyjížděli hasiči ve 27 případech právě k hořící trávě. Nejrozsáhlejší z těchto požárů byl ve vojenském prostoru Hradiště. Vznikl při ostrých střelbách a začala hořet tráva a křoviny. K vážnějším škodám ale v tomto případě nedošlo.

Hasiči ze čtyř stanic, dvacet evakuovaných lidí a škoda přesahující milion korun. To byl výsledek požáru obytného domu v Abertamech. Ještě před jejich příjezdem na místo požáru přítomní policisté evakuovali z domu devatenáct lidí. Ve spolupráci se zástupci místní samosprávy zajistili hasiči možnost náhradního ubytování pro evakuované, ti nabídku nevyužili a všichni se postupně po likvidaci požáru vrátili do svých bytů. „Předběžná škoda je vyčíslena na částku 1,2 milionu korun," podotkl Kasal.

Poměrně dramaticky se vyvíjela víkendová cesta malých školáků na školu v přírodě v Mariánské u Jáchymova. Ve stoupání za Jáchymovem totiž začal hořet motor autobusu. Ještě předtím než se oheň rozšířil, všech 28 dětí bezpečně vystoupilo z autobusu a jejich doprovod stihl vyndat z autobusu všechny jejich věci. Před příjezdem hasičů požár uhasil řidič autobusu, hasiči pak provedli dohašení vodou a důkladnou kontrolu všech prostorů autobusu, zda někde nezůstalo další skryté ohnisko," řekl Kasal. Řidič autobusu se při hašení nadýchal kouře. Proto mu hasiči poskytli první pomoc.

Vyšetřovatelé požárů také letos odhalili žháře, který zakládal požáry lesů v okolí Rotavy na Sokolovsku. Celkem jich hasiči museli hasit pět. Požáry se naštěstí nerozšířily, a tak nevznikly větší škody. Hasiči měli podezření na úmyslné zapálení požárů hrabanky od začátku.

„Prokázaných zapálení mají hasiči ve spisu pět za krátkou dobu. Všechny požáry se staly ve třech dnech, na rozdílných místech, ale vždy v blízkosti Rotavy, navíc měly i další společné znaky," uvedl Kasal.

Podle vyšetřovatelů úmyslně založených požárů přibývá. Společně s kriminalisty se ale stejně tak častěji daří vyšetřovatelům zjišťovat, kdo za žhářstvím stojí.