Odhozená PET lahev se zbytky vody, která se rychle dokáže proměnit v lupu, auto s horkým katalyzátorem zaparkované u lesa, odhozený nedopalek, ale třeba i kontakt kombajnu s kamenem, od kterého přeskočí jiskra. To vše může stát za vznikem lesních požárů v Karlovarském kraji. Jen od pátku do včerejšího rána zasahovali hasiči u třiceti takových požárů. Na vině byla v drtivé většině nedbalost. K dalším osmi požárům pak hasiči během pondělka ještě vyjížděli.

V kraji platí zákaz rozdělávání ohňů jen několik dní. Ukazuje se ale, že lidé ho nerespektují. Uplynulé dny jsou toho důkazem. „Celková škoda víkendových požárů je téměř půl milionu korun," sdělil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Největší podíl na této částce má přitom požár obilí na poli u Zbraslavi na Žluticku. Zde hořelo obilí na 12 hektarech. Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů včetně dvou z Plzeňského kraje. „Požár se podařilo zlikvidovat do dvou hodin od nahlášení, podle majitele je škoda způsobená ohněm 400 tisíc korun. Příčinou je pak jiskra od kombajnové lišty po kontaktu s kamenem na poli." Stejná příčina způsobila páteční požár pole u Chebu. „Další nejčastější příčinou požárů v tomto suchém období je nedbalost. Od čtvrtka platí nařízení hejtmana Karlovarského kraje, které zakazuje rozdělávání ohňů ve volné přírodě. Zákaz platí i pro lesní dělníky a vypalování zbytků po lesní těžbě, stejně tak pro pořádání ohňostrojů. Tento zákaz ale lidé stále porušují a i kvůli táborákům vyjížděli hasiči během víkendu k požárům, kdy právě po zdánlivě uhašeném táborovém ohni se požár rozšířil suchým lesním podložím. Nikdo by tak neměl podceňovat vydaný zákaz, riziko vzniku požáru je v těchto dnech opravdu velmi vysoké," poukázal Kasal.

U požárů suchých porostů v lesích, na loukách či na polích zasahovali hasiči během víkendu v Třebeni, Jenišově, Sněžné, u Nové Vsi, Svatavy, v Mariánských Lázních, Dasnicích, ve Staré Roli, Krásně, Boči, Šemnici, Chebu, Sokolově, Horním Slavkově, Štědré, Stříbrné či u obce Krásný Les. Požár lesa u obce Libá na Chebsku kromě oznamovatelů z české strany hranic viděli také obyvatelé Německa, na místo tak vyjeli hasiči z obou států a požár likvidovali společně. Celkem při víkendových požárech zasahovalo 41 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Likvidace lesních požárů je pro hasiče fyzicky náročná. Na místech často operují i několik dní. Například ve Sněžné u Kraslic operovalo hned osm jednotek. Místo požáru bylo přitom nahlášeno hasičům z letadla, které tudy zrovna letělo. Jednotkám přesné místo tedy nebylo známo. Když se pak k požáru dostaly, provedly hašení pomocí tří proudů. Spotřebováno bylo cca 22 tis. litrů hasební vody.