Zvrat na čele způsobil nejnovější průzkum agentury Median, podle kterého se Petr Pavel stal dokonce nejslabším z trojice hlavních aspirantů na prezidentskou funkci. Nejvíce nadějí má podle něj ekonomka Danuše Nerudová. Ve volebním modelu Deníku tak bývalá rektorka Mendelovy univerzity poprvé překonala hranici 20 procent. Na vedoucího Andreje Babiše ztrácí už jen čtyři procentní body.

Spolu s tím, jak se vyrovnávají síly na čele, narůstá také ztráta ostatních šesti kandidátů. Na čtvrtém místě zůstává diplomat Pavel Fischer s 6,5 procenta hlasů. Na páté pozici vystřídal odborářského bosse Josefa Středulu lékař a senátor Marek Hilšer. I on ale oproti začátku prosince část preferencí ztratil.

Mezi sedmičku nejsilnějších kandidátů se dosud neprobojovala prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ani kandidát SPD Jaroslav Bašta. Sedmá příčka tak stále náleží matematikovi Karlovi Janečkovi, třebaže jej ministerstvo vnitra ze souboje vyřadilo.

Jak model počítá

Před každými volbami se vyrojí množství průzkumů, které se snaží odhadnout rozložení sil. Čísla publikovaná jednotlivými agenturami se přitom často výrazně rozcházejí. Nejinak je tomu nyní před blížící se volbou prezidenta ČR.

Unikátní model Deníku, tzv. „poll of polls“, proto výsledky průzkumů kombinuje. Zohledňuje přitom jen ty, které publikovaly renomované agentury od letošního září.

Pozvání do první prezidentské debaty Deníku přijali Jaroslav Bašta, Denisa Rohanová a Tomáš Zima
S Putinem se jednat musí, soudí kandidáti na prezidenta Bašta, Rohanová i Zima

Abychom zohlednili fakt, že průzkumy probíhaly v různou dobu a na různě velkých vzorcích populace, nevystačíme si s pouhým aritmetickým průměrem. Vyhlídky kandidátů proto pomocí několika vzorců vážíme. Jednoduše řečeno, čím je průzkum novější a čím má více respondentů, tím více ovlivňuje celkový výsledek v modelu.

Aktuálně je volební model Deníku založen na těchto průzkumech: