close Radomil Gold, jednatel společnosti Sedlecký kaolín info Zdroj: archiv zoom_in Radomil Gold, jednatel společnosti Sedlecký kaolín Společnost má dlouholetou tradici. Byla založena užv roce 1892 a na jejím provozu jsou závislé další firmy na Karlovarsku, které zaměstnávají tisíce lidí. Jde především o porcelánky, sklárnu Moser, ale i výrobce stavebního materiálu.

Mezi nejnákladnější položku podniku patří podle nějenergie. „Patříme ke společnostem s vysoce energeticky náročným provozem, tudíž se bez elektřiny a plynu v krátkodobém horizontu neobejdeme. I v dobách před energetickou krizí se jednalo o nejvýznamnější nákladovou položku,“ uvedl Gold.

Náklady na energie se podle něj meziročně zvyšují o stovky procent a každý měsíc se situace zhoršuje. „Trh s energiemi fakticky zkolaboval a je jen otázkou času, kdy se dopady této situace dotknou všech firem i domácností. Bez zásahu státu, potažmo Evropské unie, dopadneme všichni špatně,“ podotkl.

Kvůli zvýšeným cenám energií už firma od konce minulého roku začala zdražovat. Přešla také na úsporná opatření, kdy například mění technologii úpravy surovin. Uvažuje i o alternativních možnostech výroby energií a zvýšení účinnosti jednotlivých zařízení.

Chybějící podpora

Firma také upozornila vládu na to, že sousední státy už před několika měsíci zavedly konkrétní opatření podporující podniky působící v energeticky náročných oborech průmyslu. „V České republice jsme dosud nezaznamenali žádnou konkrétní státní aktivitu, jejímž výsledkem by byla pomoc firmám ohroženým nárůstem cen elektrické energie a plynu. Tato situace významně destabilizuje rovné tržní prostředí v rámci evropského ekonomického prostoru a znevýhodňuje naše firmy oproti zahraniční konkurenci,“ upozornil Gold.Nejčernější scénář 

Jen na Karlovarsku jsou podle něj kvůli energetické krizi ohroženy stovky firem, řada z nich přitom patří mezi známé společnosti. „Každý den spolu my, členové Platformy keramiků a sklářů Karlovarského kraje, konzultujeme celou situacia další postup. Jsme všichni na jedné lodi. Ohroženy jsou tisícovky pracovních míst,“ tvrdí šéf firmy na zpracování kaolinu.

Upozornil také na to, že situace se sama nevyřeší a firmy ji ani přes drastické úspory nezvládnou. Zásah tak musí přijít od státu nebo od Evropské unie.

Odložení problému

close info Zdroj: Deník zoom_in

„Vláda si musí uvědomit, že primárně je nutné udržetv chodu průmysl, a jedině tak nepadnou domácnosti. Chabé příspěvky na předražené energie vůbec nic neřeší, pouze v řádu několika málo měsíců oddalují katastrofu,“ uvedl Gold.

Od vlády očekává, že oznámí konkrétní řešení, jež odstraní podstatu problému, kterým je podle něj způsob určování ceny energií. „Do této doby je nutné přistoupit k masivní podpoře průmyslu, jako to udělali v Německu,“ dodal Gold.