„Často se mne lidé ptají, jak to jde dohromady, advokát a hoteliér? Pravda je, že jsem v roce 1982 dokončil studium Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, od roku 1983 mi říkají pane doktore, ale vím, že spojení advokátní praxe a aktivity ve sportovně relaxačním centru ve Střížově si vzájemně nepřekážejí. Vždycky říkám, přes den jsem buď v kanceláři, nebo u soudu, na policii, popřípadě ve věznici a okruh lidí a témat je vymezen kauzami, které zrovna řeším. Pak to zaklapnu a jedu na Střížov,“ vysvětluje Miroslav Bukovjan.

Ve Sportovně-relaxačním komplexu jsou podle něj lidé s úplně jinými radostmi a starostmi a rádi se s ním o ně podělí. „Občas si najdu čas a chuť a k radosti hostů i k mému potěšení si s nimi zahraji nějaký z námi nabízených sportů,“ doplňuje jednatel Sport Relaxu Buky.

Učitel Miloš Doležal (vlevo) se po útěku z Prahy stal úspěšným hoteliérem
Toužil zmizet. Učitel z Prahy se stal na venkově úspěšným hoteliérem

Prvním jeho podnikatelským počinem, spolu s několika kamarády, bylo vybudování areálu Miláno ve Františkových Lázních, a to již v roce 1992. Pak se ale pan Miroslav rozhodl zrekonstruovat zchátralý statek ve Střížově.

„Na začátku jsem uvažoval o vybudování střediska hipoterapie. Později o kryté tenisové hale. Z čistě technických důvodů ale nemohl být tento záměr realizován. Nakonec se nám bez jakýchkoliv dotací podařilo vybudovat Sportovně-relaxační komplex,“ dodává.

Podnikateli je velkou oporou jeho manželkaPodnikateli je velkou oporou jeho manželkaZdroj: se svolením Sport Relax Buky

Dnes areál tvoří kromě sportovišť také 18 pokojů s kapacitou 63 lůžek a restaurace s letní terasou pro 40 osob. „Máme už i schválené stavební povolení na přístavbu krytého bazénu s relaxačním centrem a konferenčním sálem pro padesát osob,“ konstatuje podnikatel.

Prostředí láká sportovce i výletníky

Sportovně-relaxační komplex Sport Relax Buky se nachází v klidné části Střížov, půl kilometru od okraje Františkových Lázní. V okolí areálu je hustá síť cyklostezek s možností výletů podél Ohře nebo do sousedního Německa. Právě tato poloha v kombinaci s pestrou škálou sportovních aktivit sem přilákala už řadu sportovních týmů.

„Od roku 2014 jsou každoročně, snad jen s tou covidovou přestávkou, našimi hosty účastníci MiniEura. Některá mládežnická fotbalová mužstva si vyžadují u organizátorů zajištění pobytu právě u nás, protože zde na rozdíl od městských hotelů najdou vedle ubytování také sportovní vyžití,“ říká hoteliér.

Miroslav Borák mladší (vlevo) je jednatelem společnosti Borák Development. Uprostřed je jeho bratr Petr Borák, generální ředitel luhačovického hotelu Augustiniánský dům a vpravo Roman Taťák, obchodní a marketingový ředitel hotelu
Řídit firmu v těžkých časech? Chce to víc makat a být kreativní, říká podnikatel

A hned vyjmenovává také zvučná jména ze světa sportu. „Byly u nás mládežnické fotbalové kluby jako Tottenham Hotspur, Estrellas Fukushima, Staaken Berlín, Hertha Berlín, Legia Warszawa, Bayern Mnichov nebo Lipsko. Také se u nás pořádají fotbalové kempy, jako třeba Baltic Football School. Z českých klubů u nás byly třeba Baník Ostrava, Sparta Praha či Viktorie Plzeň.“

Za těch osm let, kdy se u něj ubytovávají účastníci MiniEura, jsou podle Bukovjana z některých tehdejších starších žáků jistě už úspěšní fotbalisté. „Když tak o tom přemítám, nemám ani tušení, kolik dnes slavných osobností, když tehdy ještě nebyly hvězdami, u nás bylo ubytováno,“ uzavírá pohodový podnikatel.