Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát. Ale také Příliš vzdálený most, Jméno růže, Neúplatní a Indiana Jones. Kdekoli se tento šaramantní Skot s lehce ironickým úsměvem objevil, dal filmu patřičný šmrnc.

Rodák z Edinburgu se dnes těší mimořádným poctám a ženy v jeho společnosti navzdory vysokému věku stále jihnou. Nebylo to tak ale odjakživa. Syn řidiče náklaďáku se zkraje protloukal všelijak.

V pouhých šestnácti letech se dal ke královskému námořnictvu, kvůli zdravotním problémům byl ale za tři roky zbaven služby. Zbyla mu z ní dvě tetování, dokládající Conneryho vlastenectví a rodinné hodnoty: Scotland Forever (Navždy Skotsko) a Mum and Dad (Máma a táta).

Střídal zaměstnání, sbíral zkušenosti jako sborista londýnského souboru South Pacific, reprezentoval Skotsko v soutěži Mr. Universe. Vše se ovšem hodilo. Když se rozhodovalo o prvním Bondovi stříbrného plátna, získaly mu vysoká postava a okouzlující chování klíčové body u producentů. Tak se zrodil Dr. No. Časem ho vystřídali jiní herci, prvenství a noblesu, kterou agentovi 007 dal, už mu ale nikdo nevezme.

Nejvyšší skot

Držel v rukou ty nejkrásnější herečky, řídil stylová auta, sjížděl lyžařské svahy a boxoval. A samozřejmě upíjel pověstné Martini, objednávané slovy „nemíchat, protřepat“. Jedna z jeho kolegyň o něm okouzleně pronesla: „Je to nejvyšší a nejšaramantnější Skot, jakého jsem kdy viděla.“ Co dodat?

Díky zmíněnému kouzlu a vyzrálému herectví (které mimochodem nikdy nikde nestudoval) prošel různými žánry a charaktery. Zazářil v téměř šedesátce rolí, točil s Alfredem Hitchcockem, Sidneym Lumetem, Terry Gilliamem či Johnem Hustonem.

Nezapomenutelný je jeho mnich z adaptace Ecova románu Jméno růže, kapitán sovětské ponorky v Honu na ponorku i půvabně roztržitý otec Indiana Jonese. Za roli poctivého pochůzkáře v Neúplatných dostal svého prvního Oscara. Teprve na prahu šedesátky.

Kariéra bez Gandalfa

Jeho smysl pro spravedlnost a vlastenectví jsou pověstné, jak ale říká, netřeba to přehánět. I pokud jde o národní legendy. Třeba ve filmu Robin a Mariana demýtizujícím Robina Hooda, kde mu po boku stála půvabná Audrey Hepburn. Ostatně kdoví, třeba vzal roli i kvůli ní.

Odmítl naopak roli Gandalfa v Pánovi prstenů, neboť se mu nechtělo trávit dva roky života na Novém Zélandu. Pro herce zjevná ztráta času, pro nás diváky věčná škoda, byl by to důstojný čaroděj.

Místo toho s druhou ženou Micheline budoval středomořské sídlo ve Španělsku. Je vášnivým hráčem golfu (jemuž propadl v roce 1964 při natáčení Goldfingera) a podle People Magazine nejpřitažlivějším mužem světa. „No, radši bych byl mužem s dobrou pověstí. Jako třeba Hitchcock,“ komentoval to Connery věcně.