Pyramida v Teotihuacánu představuje jednu z nejvýznamnějších a největších starověkých mexických památek. V době, kdy byla postavena, měřila na výšku 23 metrů, což ji činí vyšší, než je sfinga v egyptské Gíze. Byla součástí "Chrámu opeřeného hada", postaveného na počest Quetzalcóatla, mezoamerického boha, zobrazovaného v podobě bílého opeřeného a vousatého hada.

Brouček je prvním hmyzem popsaným ze zkamenělých exkrementům
Ohromný nález. Ve zkamenělém dinosauřím exkrementu nalezli vědci skrytý poklad

"Archeologové našli kytice 18 metrů pod zemí v nejhlubší části tunelu," uvedl Sergio Gómez-Chávez, archeolog z mexického Národního ústavu antropologie a historie, který řídí výzkum v tunelu. Informuje o tom Science Alert.

Rituální kytice

Kromě kytic se pod zemí našlo také mnoho kusů keramiky a socha zobrazující boha Tlaloca (v překladu Toho, jenž napájí zemi), vládce deště a ochránce plodnosti.

Podle vyjádření Gómeze-Cháveze pro odborný titul Live Science představovaly kytice pravděpodobně součást rituálů spojených právě s plodností, které domorodí obyvatelé v tunelu prováděli. Tým nyní doufá, že se mu podaří určit, jaké květiny byly do kytic svázány, což by mohlo napovědět více také o povaze zmíněných rituálů.

Vědcům se podařil fantastický objev, našli prastarou keramiku i ovoce
Egyptské moře vydalo poklad. Koše plné tisíce let starého ovoce

Kytice tým objevil před několika týdny. Počet květin se v každé z nich liší, jedna jich má čtyřicet, druhá dokonce šedesát. Archeologové také našli stopy po velkém ohni v podobě četných kusů spáleného dřeva, a to na témže místě, kde se našly i kytice. Zdá se tedy, že lidé nejdříve položili kytice na zem, poté je zasypali dřívím, a to pak zapálili. Samo množství dřeva mohlo zabránit tomu, aby plameny strávily i květy.

Tajemný tunel

Tunel, který archeologický tým postupně odkrývá, byl objeven v roce 2003 a stal se velmi ceněným nalezištěm - našly se v něm tisíce nejrůznějších předmětů včetně keramiky, soch nebo výrobků ze sopečného skla obsidiánu, ale i dalších cenné archeologické stopy a vodítka: například kakaové boby, zvířecí mršiny a dokonce i miniaturní krajiny s loužemi tekuté rtuti.

Smyslu tunelu a způsobu jeho využívání se archeologové stále snaží přijít na kloub.

V areálu Teotihuacánu se nachází několik pyramid. Toto starověké sídliště zažilo dobu svého rozkvětu zhruba mezi lety 100 před naším letopočtem až 600 našeho letopočtu. Mělo městské jádro, pokrývající asi 20 kilometrů čtverečních a jeho populace se odhaduje asi na 100 tisíc lidí.