Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajské volby skončily, čeká se na výsledky

Karlovarský kraj — Volby do krajského zastupitelstva skončily. Začalo sčítání hlasů.

17.10.2008 1
SDÍLEJ:

Krajské volby. Bochov, pátek 17. října.Foto: DENÍK/Petr Zahradníček

Zprávy z volebních místností Karlovarského kraje

Karlovy Vary

Podle předběžných odhadů je volební účast značná, některé obvody hlásí účast až 40 procent voličů.

Sokolov

Prvními voličem byl ve volební místnosti v prostorách Základní umělecké školy v Sokolově i Ladislav Dufek. „Koho jsem volil neprozradím, ale k volbám chodím pravidelně,“ řekl Ladislav Dufek.

V pátek se v Sokolově se podle předběžných informací volební účast pohybovala kolem 14 procent oprávněných voličů.

Cheb

Do volebních místností v Chebu se lidé hrnuli už před čtrnáctou hodinou. Když byli vykázán, zlobili se. Takový případ nastal i ve druhém volebním okrsku v Chebu. „My spěcháme do práce a když nesmíme volit teď, tak už nepřijdeme,“ vyhrožovali dva místní obyvatelé.

„Zákon hovoří jasně, vysvětlila předsedkyně volební komise, proč nesměli občané své lístky vhodit do urny před oficiálním zahájením voleb.

Další nespokojený občan například nechtěl uznat, že hlasovací lístky musí upravovat a vkládat do přidělených obálek za plentou. Aby se nezdržoval, učinil tak hned před volební komisí. „Já si můžu dělat co chci,“ rozčiloval se. „Můžu si lístky dát do obálky kde chci.“

Volby do krajského zastupitelstva a do Senátu na Chebsku se letos vyznačují poměrně nízkou volební účastí. Ta se zatím pohybuje pod hranicí dvaceti procent.

Dolní Žandov

Necelých dvacet procent voličů přišlo k volebním urnám v Dolním Žandově na Chebsku. Ne všichni se ale zúčastnili senátních voleb. Tam se volební účast odhaduje na patnáct procent.

Františkovy Lázně

Ve volební místnosti čtvrtého volebního obvodu ve Františkových Lázních evidovali doposud podobnou účast voličů jako před dvěma roy v komunálnách volbách. „zatím voby nenarušil ani žádný výjimečný skutek přicházejících občanů,“ uvedla v pátek v 19.30 hodin předsedkyně volební komise zmíněného obvodu Romana Mlátilíková.

„První den jsme prožili bez výjimečných událostí,“ oznámila včera ve 22,10 hodin předsedkyně volební komise z čtvrtého obvodu ve Františkových Lázní Romana Mlátilíková. „My evidujeme účast voličů 31,8%,“ dodala.

" Zatím vše v klidu," hlásili v 18 hodin z volební místnosti třetího františkolázeňského volebního obvodu. „Doposud také evidujeme podobnou volební účast občanů, jako v předchozích volbách,“ upřesnila mladá předsedkyně tamní volební komise Eliška Lukešová z Františkových Lázní.

Z volební místnosti třetího františkolázeňského volebního obvodu hlásili po 22 hodin volební účast ve volbách do Senátu i v těch krajských 37 %.

Hazlov

První voličkou v Hazlově byla Marie Molnárová. Ta přišla dát hlas i přes to, že ji den před volbami zemřela dobrá přítelkyně. „Hlas dám straně, která mi velice pomohla,“ popsala dojemnou část svého života občanka obce.

Volební místnost v Hazlově navštívilo 19 procent právoplatných voličů.

Kraslice

V kraslickém volebním okrsku v ulici Pod Nádražím se toho jako první chopila Bohuslava Hajská. Ta je zároveň předsedkyní této komise. Čekala ještě několik minut, zda nepřijde někdo před ní. „Je podle mého důležité jít ke krajským volbám. Lidé tak mohou rozhodnout o osudu našeho regionu,“ říká. Osobně se jí zamlovaly ČSSD a KSČM. „Ještě včera jsem poslouchala televizní debatu. Tyto strany chtějí zrušit poplatky u lékaře a jsou proti privatizaci nemocnic,“ zdůvodnila Bohuslava Hajská.

Křižovatka

Téměř 30 procent obyvatel přišlo v první den voleb k urnám v Křižovatce.

Lázně Kynžvart

"Já k volbám rozhodně jdu. S manželkou volíme po celý život. Myslím si, že je to povinnost každého. Nestačí jen po straně hudrovat někde v restauraci. Komu dávám hlas, však neprozradím," řekl Jan Šimice, důchodce z Lázní Kynžvart.

Loket

Do volební místnosti v ZŠ v Lokti přišlo v pátek před osmou hodinou večerní k volbám sto sedmdesát lidí. Členka volební komise Veronika Kalianková k tomu podotkla, že se jedná o účast poměrně překvapivou, srovnatelnou s komunálními volbami. "Večer už velkou návštěvnost voličů neočekáváme, další lidé přijdou spíše až v sobotu," dodala Kalianková.

Nebanice

Volební účast obyvatel hned v první den voleb překvapila i starostku obce Janu Balko. „Očekávali jsme daleko menší zájem,“ řekla. „Účast se skoro blíží třiceti procentům,“ uvedla hrubý odhad.

Okrouhlá

V Okrouhlé volilo v první den voleb 17 a půl procenta voličů. Volební komisi nízká účast nepřekvapila.

Plesná

Z celkového počtu 1 500 obyvatel přišlo v Plesné v první den voleb odevzdat svůh hlas necelých 17 procent obyvatel.

Velká Hleďsebe

"Přišlo zhruba osmnáct procent voličů," poznamenala k volební účasti půl hodinu před uzavřením volební místonosti Libuše Karenovičová, předsekdyně volební komise ve Velké Hleďsebi. Největší nápor zde zaznamenali hned odpoledne po zahájení voleb. Volební komise poznala příjezd každého trolejbusu, který dovezl další občany, kteří chtěli volit hned první den. Žádné problémy zde nezaznamenali. Jeden z voličů chtěl hlasovat pro své kandidáty už dopoledne. Domníval se, že volební místnost je v pátek otevřená už od osmi hodin. Nakonec přišel hlasovat ve 14.30 hodin.

Vojtanov

Patnáct minut před uzavřením volebních místností už měli ve Vojtanově spočítáno, že účast v první den voleb byla 28,5 procenta zapsaných voličů.

Krajské statistiky voleb v roce 2004

Před čtyřmi lety přišlo k urnám 25 procent voličů. Volby vyhrála ODS se 40,25 % a 21 mandáty v krajském zastupitelstvu. Druhá byla KSČM s 22,67 % a 12 mandáty. Na třetím místě následovala ČSSD s 14,97 % a 7 mandáty. Evropští demokraté, kteří nyní kandidují jako Alternativa pro kraj, dosáhli 6,1 % a tří mandátů. O jeden mandát méně za 5,1 % získala Koalice pro Karlovarský kraj.

Dalších osm stran a hnutí nedosáhlo na potřebnou pětiprocentní hranici zisku hlasů, přičemž nejblíže bylo se 4,2 % SNK - sdružení nezávislých kandidátů.

Vedení kraje vytvořila po volbách koalice ODS a ČSSD s celkem 28 mandáty z celkových čtyřiceti pěti.

V kraji se bude volit v celkem 348 volebních okrscích. Zapsáno je 246 200 voličů. Nejmenší počet voličů na Chebsku má obec Tuřany, celkem 83. Na Karlovarsku je to Teplička se 72 voliči. A na Sokolovsku obec Přebuz, kde je zapsáno 70 osob.

17.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení