Komunisté sice ztratili čtyři mandáty, získali prý ale lepší prostor k vyjednávání. My jsme se Jaroslava Borky, lídra KSČM do krajských voleb, zeptali:

Jak byste zhodnotil výsledky krajských voleb? Překvapilo vás drtivé vítězství ČSSD a propad ODS?
Na výsledcích krajských voleb se doslova a do písmene „podepsala“ politika vlády této republiky. Lidé nechtějí žít v každodenním stresu a strachovat se o to, co bude zítra. Odmítají každý den bojovat o své existenční jistoty. A přidáme-li k tomu chybná rozhodnutí a neúspěchy koalice ODS a ČSSD při vládnutí v kraji (nízké průměrné mzdy, klesající vzdělanost, malá podpora podnikatelského prostředí, nepovedená optimalizace školství, fatální omyly v řízení zdravotnictví a jiné), máme odpověď i na otázku, co bylo příčinou volebního zvratu.
Počet hlasů pro ČSSD mě překvapil především s ohledem na to, že v kraji byla v koalici s ODS, která se má za co stydět. Pokles počtu zastupitelů pro ODS, více než údiv, ve mně vyvolal přesvědčení, že to je skutečné varování před jejich politikou v centru i zde v kraji.

Jaké chyby byly podle vás v minulém krajském zastupitelstvu, v němž měla rozhodující většinu koalice ODS s ČSSD, nejzásadnější?
Nezvládnutí fungování Karlovarské krajské nemocnice (KKN) jako akciové společnosti s finančním deficitem 122 milionů korun považuji za naprosté selhání řídící funkce Rady Karlovarského kraje a managementu KKN,a.s, (vybraného radou kraje a potvrzeno koalicí ODS a ČSSD) s důsledky do budoucnosti. Také optimalizace školství bez podpory odborné a laické veřejnosti byla krokem nesprávným směrem.
V neposlední řadě odmítání komunikace s opozicí kraji z mnoha důvodů neprospělo.

KSČM přišla v těchto krajských volbách o čtyři mandáty. Považujete to za prohru?
Vyrovnáním poměru sil v zastupitelstvu KSČM získala prostor pro vyjednávání případné koalice. Z tohoto pohledu je to úspěch. Úbytek mandátů KSČM je pro nás nepříjemný, ale za prohru to nepovažuji. Voliči rozhodli a my to respektujeme.

Jsou pro vás schůdné požadavky, které pro vstup do krajské koalice nastavila ČSSD?
S požadavky ČSSD nemáme problémy, ale v otázce poplatků v krajských zdravotnických zařízeních se domnívám, že se nejedná o systémové řešení. Je to pouhé dočasné řešení nutných zásadních změn, to znamená přijetí nové zákonné normy Parlamentem České republiky.

Jste připraveni do koalice s ČSSD vstoupit? Koho byste v tom případě viděli například v krajské radě za vaši stranu?
KSČM je připravena vytvořit koalici s ČSSD a posílit tak spektrum levicově smýšlejících občanů. Máme kandidáty jak na místa v radě nebo zástupce hejtmana. Vhodným kandidátem pro některou funkci by mohla být například Eva Valentová ze Sokolova. Je obětavá, rozhodná amá ekonomické vzdělání. Hospodářka se všemi předpoklady.

S kým by komunisté odmítli v případné široké koalici na kraji vládnout?
Problém s kým vládnout nemáme tak velký, jak by se mohlo zdát. Myslím, že ale větší problém než my mají naši političtí partneři v zastupitelstvu, neboť dostatečně nevnímají realitu a žijí dávnou minulostí.

Jaké by podle vás bylo to nejlepší řešení? Široká koalice, nebo vláda levice? Co byste říkal obnovené koalici ODS s ČSSD?
Vláda levice by byla optimální, ale jsme realisté a jak jsem již naznačil, jsme připraveni spolupracovat se všemi, kteří mohou tomuto kraji nějakým způsobem prospět a nebrání se spolupráci s KSČM. Případná obnovená koalice ČSSD s ODS by byla výsměchem voličům ČSSD. Pro mě osobně by to bylo velké zklamání z promarněné šance dokázat voličům klady sjednocené levice. ČSSD by tak zůstala ve vleku událostí.

Co byste vzkázal voličům KSČM a co přejete pro příští čtyři roky Karlovarskému kraji?
Chtěl bych poděkovat občanům za jejich účast ve volbách a za důvěru, kterou vyjádřili svými hlasy pro kandidáty KSČM. Jsme stranou, jež se snaží porozumět lidem, kteří žijí z výsledků vlastní práce, a pomáhat jim. Zastupitelé KSČM budou prosazovat program, který svými hlasy občané podpořili a udělají vše pro to, aby dokázali, že si důvěru zaslouží.