A je to odsouhlaseno. Po dnech spekulací a neoficiálních informací potvrdilo hnutí Karlovaráků, které má být znovu členem vládnoucí koalice na karlovarském magistrátu, že náměstkem primátorky se stane předseda tohoto hnutí Miroslav Vaněk, dosavadní manažer představenstva HC Energie a zároveň šéf Hockey Clubu. Redakci Deníku to potvrdil sám šéf hokejového klubu.

Vaněk ovšem získal od občanů Karlových Varů v letošních komunálních volbách málo hlasů na to, aby se stal řadovým zastupitelem. Do zastupitelstva se tak dostane na základě odstoupení Jakuba Novotného, který ještě před jmenováním na post zastupitele ohlásil svou rezignaci. Stalo se tak minulý týden 6. října. Vaněk je prvním možným náhradníkem na seznamu Karlovaráků.

Protiletadlová družstva se zdokonalovala v zachytávání vzdušných cílů.
Strakoničtí vojáci cvičili v Doupově, zkoušeli nové vozy i protiletadlové zbraně

"V polovině minulého týdne se rozhodl z osobních důvodů rezignovat na mandát zastupitele města pan Jakub Novotný. Prvním náhradníkem na post zastupitele je dle výsledků voleb pan Miroslav Vaněk. Hnutí Karlovaráci prostřednictvím svého předsedy Miroslava Vaňka avizovalo, že se nejpozději do konce tohoto týdne uskuteční společné jednání klubu zastupitelů a předsednictva hnutí. Výstupem z tohoto jednání bylo schválení nominace pana Miroslava Vaňka do funkce náměstka primátorky v rámci vytvoření koalice hnutí ANO 2011, Karlovaráci a SPOLU, která bude mít v novém zastupitelstvu 23 mandátů," informoval Deník Vaněk. "Chtěl bych touto cestou poděkovat členům předsednictva a kolegům zastupitelům našeho hnutí za vyjádřenou důvěru. Svou nominaci přijímám s velkou pokorou a jsem připraven poctivou prací ve prospěch našeho města a jeho občanů dokázat, že nominace mé osoby bylo správným rozhodnutím," dodal.

Podle Vaňka hnutí Karlovaráci v této chvíli intenzivně jedná se svými koaličními partnery o podobě nové koaliční smlouvy na nadcházející čtyřleté funkční období. "Naší snahou je prosadit do této koaliční smlouvy co nejvíce našich programových priorit a aktivně se podílet na zpracování programového prohlášení rady města," uzavřel předpokládaný nový náměstek primátorky, který má mít podle informací Deníku ve městě na starosti sektor majetku.

Areál pivovaru v červnu 2020.
Velmi dobrá zpráva. K demolici pivovaru by mohlo dojít po Novém roce

Během posledních dnů se v Karlových Varech ještě před oznámením Novotného rezignace hodně spekulovalo o tom, že právě Vaněk se má stát novým náměstkem, ačkoliv se do zastupitelstva nedostal. Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) tuto záležitost odmítla komentovat. "Personální otázky si koaliční partneři řeší sami. Za hnutí ANO budeme navrhovat na post primátorky mou osobu, na post prvního náměstka pana Trtka a na post náměstka pana Duška. Tento návrh prošel i souhlasem Místní organizace Hnutí ANO. Jaké budou návrhy za ostatní koaliční partnery zatím oficiálně nevíme," uvedla minulý týden primátorka.

Nová Rada města Karlovy Vary má mít devět členů. ANO jako vítěz voleb si prosazuje šest radních, Karlovaráci mají získat dva, jednoho náměstka a jednoho radního, koalice SPOLU by měla mít jednoho neuvolněného člena rady.

Cena vánočního cukroví letos opět poroste.
Letos si lidé na Vánoce za cukroví výrazně připlatí, kilo bude i za tisíc korun

Piráti, kteří budou v opozici, vývoj v řadách Karlovaráků kritizují. "Spekulace o zapojení Miroslava Vaňka do vedení města dokazuje, že hnutí Karlovaráci funguje jako fíkový list vybrané skupiny podnikatelů a lobbistů k prosazování svých zájmů na úkor občanů našeho města. Pokud nikdo z pěti zvolených zastupitelů nemá odvahu a chuť převzít politickou odpovědnost a chce, musí, přepustit svou pozici, tak je důležité položit si otázku, proč vůbec kandidují. V případě, že slouží jen jako lákadlo na voliče, aby osoby v pozadí mohly dál tahat za nitky, tak fungují jen "užiteční idioti". Nicméně mě tato možnost vůbec nepřekvapuje. Karlovaráci nejsou standardní politické hnutí, ale pouze vlivová skupina s přesně daným zadáním pro své chlebodárce. Musí prosadit správné prodeje, pronájmy a výměny pozemků. O rozvoj města a posun dopředu jim vlastně vůbec nejde," prohlásil už minulý týden Jindřich Čermák z Pirátů.