Velké změny zřejmě nastanou po letošních komunálních volbách v Jáchymově. Jak už Deník informoval, vyhrála zde totiž dosavadní opozice a současný starosta Bronislav Grulich kandidující za VpJ s podporou hnutí Vpk se ani nedostal do zastupitelstva. V patnáctičlenném zastupitelstvu získal nejvíce mandátů Jáchymov v obrazech (JvO) s lídrem Michalem Balážem, a to pět. Koalici utvoří s uskupením Náš Jáchymov, kde lídrem byla Lada Baranek. Redakci to potvrdil jednička JvO Baláž, učitel na Střední průmyslové škole v Ostrově, který má ambice stát se starostou.

"Přiznám se, že výsledky voleb byly pro mě velkým překvapením, a určitě nejen pro mě. Takovou podporu našich občanů jsme rozhodně nečekali," reagoval Baláž, který připustil, že realita bude v Jáchymově hodně tvrdá a nové vedení čeká hodně práce. "Zatím jsme se s Naším Jáchymovem sešli jen jednou. Je to jediné uskupení, s nímž budeme v rámci utvoření koalice jednat. Ostatní jsou totiž z dosavadní jáchymovské koalice," konstatoval budoucí starosta.

Ustavující zastupitelstvo by se podle něho mohlo konat 21. října. Podle Baláže zatím nejsou žádné informace, že by jáchymovské volby, které skončily opravdu velkým překvapením, někdo napadl.

Policisté vyrazili na kontroly. Každý šestý řidič v kraji spáchal přestupek
Policisté vyrazili na kontroly. Každý šestý řidič v kraji spáchal přestupek

Zatímco stávající vedení jáchymovské radnice podporovalo projekt Skywalk na vrcholu Klínovce, který tu chce postavit majitel Skiareálu Klínovec Petr Zeman se svým obchodním partnerem Jiřím Rulíškem, byla to právě opozice (tedy budoucí vedení města), která vyvolala referendum o prodeji pozemků pro tento záměr. Ty jsou totiž v majetku města a současní radní neměli problém s jejich prodejem investorům. Referendum vyvolané opozicí ale nakonec odhalilo, že si to dvě třetiny lidí, jež přišli vloni na podzim k hlasování, nepřejí. Když se zdálo, že projekt utichl, přišel investor společně s radnicí letos v únoru s nápadem, že se strategické pozemky prodávat investorům nebudou, ale že si je pronajmou. Mělo se kvůli tomu konat další referendum, to se ovšem ale kvůli nouzovému stavu nakonec nestihlo.

Jak Baláž pro Deník uvedl, investoři je zatím kvůli Skywalku neoslovili. "Kdyby se znovu objevil tento záměr, my jako nová rada města určitě prodej ani pronájem dotčených pozemků nepodpoříme. Občané už jednou tomuto projektu řekli ne. Spolupráci se Skiareálem Klínovec se ovšem rozhodně nebráníme, už jen z hlediska především té zimní sezóny," dodal vítěz voleb.

Eva Chromcová , SPD
Neúspěšná kandidátka do Senátu Chromcová podává trestní oznámení

Redakce požádala zástupce skiareálu o reakci na výsledky voleb, především těch v Jáchymově. Ptala se jich také, zda bude možné s novým vedením města stále jednat o projektu Skywalk na Klínovci. "Omlouváme se, ale nyní se opravdu není k čemu se vyjadřovat a otázka není na místě. Žádné vedení města ještě ani není ustanovené a hlavním investorem není skiareál ani pan Zeman," odpověděl Martin Koky, vedoucí manažer skiareálu a Zemanův zeť.