Současně s komunálními volbami se v Jenišově konalo také místní referendum. Lidé se měli vyjádřit k otázce: "Souhlasíte s budoucí výstavbou bytových domů na území obce Jenišov, to je domů s více než třemi samostatnými byty, dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím a podkrovím, na území obce?" A velkým stavbám při místním hlasování řekli lidé jasné ne. "Referendum je platné, účastnilo se ho 57,27 procenta voličů. Z nich 83,37 procenta bylo proti výstavbě," informoval starosta Jiří Stehlík.

Impulsem pro konání místního referenda byl kontroverzní čtyřpodlažní dům na okraji obce, který tam před 10 lety postavil ruský soukromý investor. "Je tu stále platné stavební povolení na dalších šest takovýchto domů. A z toho máme obavy. My jako zastupitelé bohužel nemáme mandát zamezit výstavbě podobných objektů. Víme, že ani výsledky referenda nebudou mít na výstavbu vliv. Budoucí zastupitelstvo by mělo ale znát názor veřejnosti," vysvětloval před volbami starosta.

Ilustrační foto.
V Jáchymově je po volbách zemětřesení. Starosta ani není v zastupitelstvu

V červnu se konala dražba nedokončeného domu včetně přilehlých stavebních parcel. Za 33,6 milionu korun nemovitosti koupila firma Ekvita.CZ. Ta ale slibuje, že nebude v Jenišově podnikat nic, s čím by měli místní problém. Podle Ekvity.CZ, která se specializuje na nebankovní úvěry a podniká také na realitním trhu, je vše zatím ale na začátku. "Nejsme příznivcem vleklých sporů, které tento projekt léta provázejí. Naším cílem je projekt změnit ke spokojenosti obce, tedy jejich stávajících a budoucích obyvatel," nastínila záměry společnosti Jana Štěpánková z klientského oddělení.