Volební účast v Karlovarském kraji při letošních komunálních volbách byla tradičně nejnižší z celé republiky. Stejně jako při těch předešlých na tom byl hůře jen Ústecký kraj. V kraji dosáhla letos 40,85 procenta, což je jen o 0,49 procenta více než před čtyřmi roky. Na Karlovarsku přišlo k volbám 43,66 procenta.

V Karlových Varech jako městě byl přitom zájem o volby téměř nejnižší z celého okresu (37, 67 %). Z 55 obcí se umístily na 5. místě od konce. Vůbec nejméně se volilo v Otročíně, kde účast dosáhla jen 30,60 procenta. Naopak nejvíce lidí přišlo volit na Božím Daru, a to 70,56 procenta. Mezi obcemi s nejvyšší účastí přesahující 65 %, jsou i Božičany, Bražec, Mírová, Valeč či Chyše.

Vůbec nejstarším nově zvoleným zastupitelem Karlovarska je bývalý starosta Nové Role Ladislav Cinegr, kterému je 76 let. Naopak nejmladší je teprve dvacetiletá Nela Šuleková, která se stala novou zastupitelkou v Čichalově.

Jan Horník.
V boji o Senát se utkají Procházková z ANO a Chromcová z SPD. Horník odchází

Dva nejdéle úřadující starostové i tentokrát zřejmě obhájili své posty. Na Karlovarsku starostují od Sametové revoluce Jan Horník z Božího Daru a Luboš Garaj z Vojkovic. Ve Vojkovicích vyhrálo uskupení Za rozvoj Vojkovic a Jakubova v čele právě s úřadujícím starostou Garajem.

„Jsem ve funkci už 32 let a zřejmě v tom budu pokračovat i nadále. Jsem tu už od začátku. Přiznávám, že byly roky, kdy jsem chtěl jít pryč, ale vždy se nakonec objevila nějaká práce, díky níž jsem zůstal. A navíc – má práce je mým koníčkem,“ uvedl starosta Vojkovic.

Na Božím Daru pak zvítězil Náš domov Boží Dar v čele s Horníkem, který zároveň kandidoval do Senátu, a poprvé neúspěšně. „Ta situace u nás nebyla vůbec jednoduchá a navíc v kombinaci se Senátem. Na Božím Daru byl obrovský tlak, abych se nestal nejen starostou, ale i senátorem. V souvislosti s tím jsem už podal trestní oznámení,“ uvedl Horník.