Sokolovsko se pak proslavilo svou hnědouhelnou pánví. Různé další suroviny se těžily i na jiných místech kraje, jde především o kaolín, s jehož dobýváním se v okolí Božičan začalo už na konci 19. století. Materiál, který je ukrytý pod zemí, je velmi cenný na to, aby zůstal pohřben, a není se proto čemu divit, že těžařské firmy na něm chtějí profitovat. Navíc, jak je všeobecně dobře známo, dávají práci stovkám lidí v regionu, kde škála pracovních nabídek pokulhává za progresivnějšími kraji.

Je tedy jasné, že těžba byla vždy pro Karlovarsko důležitá, a bude i nadále. S ohledem na energetickou krizi se dá navíc předvídat (bohužel) spíše návrat k tuhým palivům než jejich útlum.

Jenišov je takřka ideální místo k bydlení. Nachází se blízko Karlových Varů, strategické komunikace, je tu krásné prostředí. Jedinou vadou na kráse je, že tu je povolená hornická činnost na kaolin.
Kaolin rozdělil Jenišov i ve volbách, v obci jdou do voleb čtyři uskupení

Co ale mají dělat lidé, kterým se za jejich domy teprve zahájení těžby plánuje? Konkrétně v Jenišově prý občané věděli, že se chystá otevření kaolínového domu právě v blízkosti pozemků, které si za velké peníze koupili. Co ale ti, kteří v centru obce žijí desítky let a i je zasáhne možná těžba? Ta má totiž bezesporu dopad na životní prostředí. Mají lidé sklopit hlavu, odstěhovat se a nebo se možnými právními prostředky bránit proti otevření lomu?

Lidé v posledních letech znovu zjišťují, že žít na malé obci má své velké výhody. Není se jim tedy proč divit, že si klady chtějí chránit. Kdo má větší cenu - těžařská firma nebo běžní občané?

Jenišov je takřka ideální místo k bydlení. Nachází se blízko Karlových Varů, strategické komunikace, je tu krásné prostředí. Jedinou vadou na kráse je, že tu je povolená hornická činnost na kaolin.
Měl by Jenišov více jednat se Sedleckým kaolinem? Co říkají dotčení?

A jedna rada na závěr - není radno ignorovat územní plán obce, pokud se tam člověk stěhuje, není ani radno nad možnými hrozbami a zájmy investorů mávnout jen rukou, že se tak možná nikdy nestane.

Zajímá vás, kdo kandiduje v našem okrese? Podívejte se ZDE