Dlouhých dvacet let, od roku 1970 do doby těsně po převratu byl Jan Burian na veřejnosti známý nejspíš jen jako písničkář, s novou dobou ale přišly nové možnosti. Vydal několik sbírek básní a písňových textů, o svých vandrech po světě napsal řadu vtipných cestopisů, pro televizi natočil víc jak 130 pořadů Posezení s Janem Burianem a dokumentární cyklus Burianův den žen, uspořádal několik výstav svých fotografií, spolu s Pavlem Kouteckým vytvořil několik dokumentárních filmů a určitě jsem na řadu jeho aktivit zapomenul.

K nepřehlédnutelným kapitolám Burianovy tvorby patří i fejetony, které psal v letech 2006 až 2008 pro titul, který právě držíte v ruce. V rubrice „Pražský chodec“ jich v Deníku uveřejnil více než stovku a rázem se jimi zařadil k uznávaným autorům tohoto nelehkého žánru. Sebrány a uspořádány do tuctu kapitol teď vyšly pod názvem „Přízrak v nákupním středisku“ jako knížka, která má šanci stát se šlágrem předvánočního trhu.

Pro ty, kdo Burianovy fejetony v Deníku nečetli, nutno předeslat, že „Pražský chodec“ není tematicky omezený jenom na Prahu, i když v něm autorovo rodné město dominuje. Vydáme se s ním ale i jinam. V kapitole „Z Evropy do Evropy“ nakoukneme očima autorovýma do světa a podíváme se i do minulosti, a to překvapivě hned v první kapitole s podtitulem „Čerstvé zprávy z Hradčan“. Někde je to dost osobní, třeba v kapitole „Z rodinné kroniky“, kde píše o svém otci, nebo v kapitole „Jsem jenom chlap“ s podtitulem „Z intimního deníku“, ovšem žádný bulvár…

Knížka nemá žádnou chronologii a nejlepší způsob, jak ji číst, je dát si ji k posteli, ignorovat záložku a otevírat namátkou pokaždé někde jinde. Dělám to už pár dní a ještě mě to neomrzelo…

Jan Burian: Přízrak v nákupním středisku. Fejetony z let 2006 – 2008 vydalo pražské nakladatelství Galén.