Na vztahy nerezignují a mohoumít partnera, dávají však úmyslně přednost samostatnémubydlení. Příčin obliby „singlovství“ je několik. Podle brněnského sociologa Marcela Tomáška hraje klíčovou roli tradiční výchova, jež připravila dívky a chlapce na role, s nimiž se dnes úplně neztotožňují. Alternativou ke společnému bydlení jsou jim víkendové vztahy, láska na dálku nebo krátkodobé nezávazné kontakty. Podle Tomáška nezáleží, jestli člověk vyrůstal v úplné, nebo rozpadlé rodině. I rozvedená matka totiž často vychovává děti podle tradičního modelu.

Takový typ výchovy v extrémním případě vede k tomu, že dcera je ta zodpovědná, zatímco syn není schopen postarat se sám o sebe. Jedna ze zkoumaných dívek raději žije sama, protože prý nechce muži „dělat maminku“. Někteří muži se do sdíleného partnerství neženou, protože prý cítí nutnost finančně zabezpečit rodinu. Touha po vztahu nezatíženém všedními starostmi o domácnost a děti se však objevuje i u žen. Někdy uváděná materiální stránka přitom není tak důležitá, jak ji někteří prezentují. Tomášek připomíná, že před pětadvaceti lety zakládali novomanželé rodinu v třípokojovémbytě rodičů, zatímco dnes ani ekonomická nezávislost mladou generaci k dlouhodobémupartnerství nemotivuje.

Sami ze zvyku? Vliv hraje spíš společenské klima, které nahrává individualismu, samostatnosti a touze po kariéře. „Já už si vlastně vůbec nedovedu představit, že bych se musela s někýmzase sžívat na 50 metrech čtverečních, to bych se musela hodně zamilovat,“ řekla jedna ze zpovídaných. Dlouhodobé samostatné bydlení žen amužůpřitom vede k oslabování schopnosti partnerského soužití. „Čím déle je člověk sám, tím hůř bude normálním způsobem fungovat v nějakém svazku,“ uvedl jeden ze zúčastněných.

Není nepřirozené, že část lidí programově odmítá dlouhodobý vztah a sdílené bydlení. Tomášek upozorňuje na nepřirozeně vysoký stupeň sňatečnosti v 70. letech, který byl jedním z důvodů častých rozvodů. Zatímco v Československu tehdy zůstalo nesezdáno pouze osm procent lidí, v zemích západní Evropy to bylo až 15 procent. Hloubkové rozhovory vedl sociolog z brněnské fakulty sociálních věd v letech 2003 až 2005. Mluvil s 38 nesezdanými ekonomicky aktivními samostatně žijícími lidmi mezi 20 a 35 lety. Podle údajů Českého statistického úřadu je v Česku svobodných žen desetina a mužůzhruba 30 procent. Život v manželství je v rámci zemí EUnejčastější na Kypru, v Portugalsku nebo v Řecku. Naopak nejvíce singles žije v Británii, Švýcarsku nebo Rakousku.