Tato komediální hra kromě komických situací ukáže také problémy těchto lidí čelících věcem, které zdravému člověku přijdou naprosto banální. Hlavními protagonisty této dvojky jsou Tomáš Petřík a Michal Malátný.

„Jedná se již o třetí karlovarskou premiéru a my jsme rádi, že se zde divákům na prknech představí také Lenka Langová, která má v představení trojroli, a Karel Beseda. Michal Malátný je sice známý svým působením ve skupině Chinaski, ale je to také skvělý herec," řekl režisér hry Jiří Seydler.

„Autorem knižní předlohy je Nor Ingvar Ambjornsen, který se po studiích rozhodl žít část svého života mezi squatery a alkoholiky. Je také autorem několika desítek knih, z nichž tři vyšly i v naší republice. A kniha Elling je jedna z nich," doplnila dramaturgyně divadla Petra Kohutová.

Chvála bláznovství vyniká také svým hudebním doprovodem. „Hudbu ke hře složil Jiří Šlupka Svěrák. Jedná se tak o naši úplně první spolupráci s Karlovarským symfonickým orchestrem. V různých alternacích bude také na pódiu přítomna cellistka podkreslovat děj živou hudbou. Na konci představení také zazní píseň, kterou složil sám Michal Malátný a zpívat ji bude jeho herecký kolega Tomáš Petřík," dodal Seydler.

Autismus je herecky velmi obtížně hratelná záležitost. Herci spolu s režisérem se tak snažili přípravám této inscenace důkladně věnovat.

„Petra Kohutová mi doporučila přečíst si knihu Pestrostíni a netopýři, kterou po dobu dlouhých dvaceti let psal jeden z autistů. Ten tak poskytl velmi niterný pohled do duše takto postižených lidí, kteří vidí normální svět v úplně jiných barvách a představách," reagoval herec a hudebník Michal Malátný.

„Během příprav jsme navštívili také nějaké léčebny a s některými postiženými také komunikovali," doplnil dále režisér. „Věříme, že třetí premiéra hry Chvála bláznovství aneb Elling a Kjell přiláká zase o něco více návštěvníků. Do konce roku pak plánuje ji nejméně tak sedmkrát až osmkrát reprizovat," dokončil Jiří Seydler.

Slavnostní premiéru bude mít hra v sobotu 20. října v Karlovarském městském divadle od 19:30.