František Skála (1956, VŠUP Praha), sochař, malíř, ilustrátor, literát, hudebník, tanečník, držitel ceny Jindřicha Chaloupeckého i cen za ilustrace, člen Tvrdohlavých, herec Divadla Sklep, zpěvák MTO Universal Praha a kapely Finský barok, člen Tros Sketos, skutečný člen tajné organizace B.K.S., komtur Řádu Zelené Berušky, to vše charakterizuje renesanční záběr mnohotvárného umělce, který se do karlovarské Galerie umění vrací již potřetí.

V roce 1997 se zde uskutečnila jeho autorská výstava Figury a Tropy, v létě roku 2005 pak výstava Tros Sketos Serios, která představila trojici z nejpopulárnější festivalové znělky v podobě seriózně umělecké.

František Skála jako autor silné imaginace a poetické originality proslul především svými objekty z nalezených předmětů, materiálů a úlomků přírodního i umělého původu, které by jinak v proudu času zanikly. Ze spousty rozličných jednotlivostí vytváří díla nových významů působivá svou hravostí, fantazií, humorem i nadsázkou, jindy mystikou či iracionalitou. Skálův obdivuhodný „recyklovací“ způsob tvorby je i v rámci mezinárodní výtvarné scény ojedinělý a nezaměnitelný.

Obdobný princip je využit i při výrobě dřevěných a kovových aut z odpadových materiálů, tzv. Saigonářů, která od roku 1987 vznikají vždy během velikonočních svátků na Skálově letním sídle. Auta jsou protahována blátem, nacpávána suchou trávou, zapalována a jinak destruována k obveselení dětí i dospělých, jejich konstrukce je tomuto účelu přizpůsobena. Na jejich tvorbě se kromě Františka Skály a jeho rodiny podílí i další autoři (např. Petr Nikl, Jan Černický, Martin Polák).

Originální sochařské objekty – hračky prošlé ohněm, blátem, patinou stáří i prachem cest, byly využity také v netradiční fotokomiksové knize Františka Skály „Skutečný příběh Cílka a Lídy“ (2007). Kniha a Skálova poetika obecně posloužily jako jeden z inspiračních zdrojů k novému filmu Jana Svěráka „Kuky se vrací“, na kterém se František Skála zpočátku podílel. Kromě kolekce téměř padesáti modelů aut, která jsou v takovém rozsahu prezentována vůbec poprvé, karlovarská výstava představí také třicítku fotografií z akcí Saigon Teamu a z komiksu o Cílkovi a Lídě.

Kouzelný svět nejroztodivnějších tvarů, barev a materiálů, ze kterých František Skála své objekty tvoří, nadchne vždy mnoho velkých i malých diváků. Také hosty 45. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, v jehož rámci je výstava podpořená Nadací Film-Festival Karlovy Vary a Ministerstvem kultury ČR pořádána, čeká nezapomenutelné setkání s originální Skálovou poetikou.

Výstavu můžete vidět denně mimo pondělí 9.30 – 12 a 13 – 17 hodin. Od 3. do 10. července bude galerie otevřena denně od 9.30 do 19 hodin. Osmého července bude galerie uzavřena. Výstava potrvá do 12. září.

(tót)