Součástí výstavy je interaktivní dílna, ve které si návštěvníci mohou vytvořit netradiční papírový obal s vlastním potiskem každý všední den od 13 do 18 hodin. Jednadvacátý ročník soutěže měl téma Package unlimited, tedy obaly na více použití. Smyslem tohoto ročníku byl ekologický aspekt. „Recyklace je jedna z možností, jak odpovědně vyrábět obaly. Dalším způsobem je vytvářet obaly, které po použití neskončí v koši a mají další funkci,“ řekl marketingový ředitel firmy Model Obaly Radoslav Wicha.

Výstava představuje úspěšné práce studentů a designérů do třiceti let z celého světa. Pětičlenná porota hodnotila sedm set prací soutěžících ze šestačtyřiceti zemí. „Nejvíce se hlásí studenti z USA, Indie, Číny, Ruska a Velké Británie. I když v posledních letech se na nejvyšších příčkách umístili převážně studenti z českých škol,“ sdělila Radka Machalická, manažerka soutěže z organizace Czechdesign.

Na výstavě jsou k vidění vtipné a funkční návrhy, bonus je špičkový design a materiál. Příkladem může být obal na pizzu a z něj koš na odpadky nebo z papírové tašky obal na knihu. Mladý obal je mezinárodní soutěž obalového designu, kterou vyhlašuje každoročně společnost Model Obaly pro mladé návrháře. Ta je určena pro studenty a návrháře do třiceti let ve dvou kategoriích. Do první mohou přihlásit svá díla studenti vysokých škol a designéři, do druhé pak studenti středních a vyšších odborných škol.

Soutěž Mladý obal neboli Young Package založila v roce 1996 firma Model Obaly a díky její iniciativě funguje dodnes. Odměňuje vítěze mimo jiné i stáží ve firemním inovačním centru. Od roku 2009 soutěž organizuje sdružení Czechdesign.cz.

Ilustrační foto.
Čtenáři krajské knihovny mohou zaplatit „na dálku“