Autor, letos osmašedesátiletý rodák z Karlových Varů, je známý především svou tvorbou v oblasti grafického designu. Po studiu na pražské střední průmyslové škole grafické pracoval od roku 1969 jako grafický designér (tehdejším jazykem propagační grafik) v Karlových Varech a grafickým designem se živil i během svého pobytu v Německu v letech 1987 až 1996. Během více než čtvrt století vytvořil množství plakátů a katalogů převážně pro kulturní instituce, je autorem grafické úpravy řady knih a ocenění získal i za svoje návrhy loga a jednotného vizuálního stylu mnoha firem a institucí.
Významná je i jeho činnost pedagogická. Po návratu z emigrace v roce 1995 spoluzakládal na Střední průmyslové škole keramické v Karlových Varech obor Grafický design, kde pak 15 let učil, následujících deset let až do roku 2016 působil jako odborný asistent na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Kromě grafického designu se Jan Pelc celoživotně věnoval i kresbě a malbě a v současné době tvoří obrazy a kresby dominantní součást jeho tvorby. Kolekce, kterou připravil pro Galerii u Vavřince, představuje výběr obrazů a kreseb z posledních dvou až tří let, zobrazujících téměř výhradně čistě geometrické útvary, nejčastěji čtverce a obdélníky, a autora zajímají jejich vzájemné vztahy (korelace). Výstava je otevřená vždy v úterý a ve čtvrtek od 14 do 17 a každou neděli od 13 do 17 hodin a potrvá až do 6. března. (lht)