Velká sláva se chystá v kostele svatého Petra a Pavla v Karlových Varech. Příští víkend oslaví totiž pravoslavná církev už 110. výročí, kdy byl chrám postaven, a to jako první na území tehdejšího Rakousko – Uherska. Akce začíná v sobotu 16. června ve 14 hodin zahájením výstavy o dějinách chrámu v prostorách Vřídelní kolonády. Vystoupí na ní i mužský církevní sbor. Ten se veřejnosti v tento den představí ještě jednou od 19 hodin v hotelu Savoy Westend, který s kostelem téměř sousedí.

Hlavní program oslav připadne na neděli 17. června od 9 hodin, kdy pravoslavný děkan Nikolaj Liščeňuk vysvětí osm nových zvonů. „Ty původní, které kostelu daroval car Mikuláš II. v roce 1897, byly za první světové války použity na zbraně. Současné jsou slity z několika zvonů a nemají tak dobrý zvuk,“ uvedl Liščeňuk.

Zvony váží dohromady 550, největší z nich 225 kilogramů. Zhotovili je zvonaři z ruské Jaroslavli. Jejich výrobu zaplatili sponzoři z Ruska. Představitelé pravoslavné církve odhadují, že oslavy si nenechá ujít kolem tisícovky lidí. „Každý, kdo přijde, od nás dostane ikonu svatého Petra a Pavla,“ upřesnil děkan. Na oslavách nebudou chybět ani vzácné listiny o vzniku chrámu, které Liščeňuk náhodou objevil v knihovně kostela.

Část z nich bude vystavena ve vestibulu chrámu. Z listin vyplývá, že první pokusy o založení pravoslavného chrámu v Karlových Varech vzešly už v 50. letech 19. století. Až v roce 1863 vydává car Alexandr II. nařízení o zahájení stavby. Na základě toho byla 22. července téhož roku vysvěcena dočasná svatyně v Puppu. Prostory byly ale nevyhovující, a tak vznikla iniciativa o zahájení stavby vlastního kostela. Jeho základní kámen byl položen v roce 1893, chrám byl dostavěn o čtyři roky později.