Australan Rush, známý jako markýz de Sade (Quills – Perem markýze de Sade), špeh z Královny Alžběty nebo jako pirát Barbossa z Pirátů z Karibiku, převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Oscarový herec portorikánského původu del Toro, známý mimo jiné z filmů Strach a hnus v Las Vegas, Přísaha a Sicario: Nájemný vrah, dostane Cenu prezidenta festivalu.

Vedení přehlídky promítne na jeho počest snímky Obvyklí podezřelí a Traffic – nadvláda gangů, za nějž dostal herec Oscara. „Diváci je budou mít možnost potkat v rámci debaty po jejich filmech, které herci představí ve Velkém sále. Jde o tak výjimečné hvězdné návštěvy, že o ně nechceme publikum ochudit. Podobně jako tomu bylo v případě Johnnyho Deppa nebo Jeremyho Ironse,“ doplňuje Karel Och.

Ve znělce si letos zahrála herečka Iva Janžurová, jež na festivalu obdržela cenu před sedmi lety a kterou tu potkáme v novince Miroslava Krobota Velká premiéra. České filmy, které diváci potkají napříč různými soutěžemi i nesoutěžními sekcemi, jsou podle něj v dobré kondici. „Ne všechny můžeme na festivalu představit, máme určitá kritéria. Ale jsem přesvědčen, že domácí filmaři si vedou poslední léta dobře a mají šanci na sebe upozornit i v zahraničí,“ podotýká Och na adresu českých snímků, z nichž mnohé budou mít ve Varech svou předpremiéru.

Červený relax pro diváky

Karlovarský festival chystá i další novinku: speciální multifunkční prostor KVIFF.TV Park, který se v tyto dny dokončuje v blízkosti Thermalu a má se podle architektů stát šestou kolonádou města. „Je určen pro všechny, kteří přijedou na festival a budou se chtít blíže potkávat s filmem. Plánujeme tu projekce, soutěže nebo divácké besedy, ale i odpočinkovou zónu,“ vysvětluje výkonný šéf Kryštof Mucha.

Prostor zahrne světelné instalace a stylový červený interiér, který bude podle něj zajímavým doplněním brutalistní architektury vedlejšího hotelu Thermal, jehož prvky je inspirován.

Zahajovací koncert obstará kapela MIG 21 s hercem Jiřím Macháčkem, jež vystoupí společně se Symfonickým orchestrem Karlovy Vary. Koncert bude jako obvykle pro hosty zdarma.

Ve vývoji se představí 35 vznikajících filmů, jejichž tvůrci pro ně budou hledat další partnery. Je mezi nimi i osm projektů z Ukrajiny, které by se za běžných okolností představily na festivalu v Oděse, jenž se z pochopitelných důvodů letos nekoná.