Jejich tradice začala v dobách slavných Ludvíků, králů Francie v 15. a 16. století a často šlo o elitu intelektuálů, politiků nebo umělců. Od té doby se však mnoho změnilo.V 20. a 21. století se tento název rozšířil do výtvarných ateliérů, salonů vlasové kosmetiky, svatebních událostí, mezinárodního setkání kytaristů, existuje psí salon, fotosalon a řada dalších podobností.
Před pěti lety inicioval sochař Václav Lokvenc se skupinou nadšenců salony v Modré galerii v karlovarské Prašné ulici. Václav Lokvenc tuto galerii vlastní, sám bydlí a má ateliér ve vedlejším domě. V galerii jsou vystaveny jeho sochy, sošky, grafiky, malby a nechybí zde ani pianino. Salony v Modré galerii nebyly pravidelné. Konaly se jednou za 2 – 3 měsíce a scházelo se zde okolo 50 přátel nebo náhodných zájemců. Byla to setkání se zajímavými lidmi, hudbou, výtvarným uměním a poezií. Při těchto večerech zpívali Karla Bytnarová, Roman Janál, hráli v nejrůznějších žánrech na klavír Jiří Teml, Zdeněk Pachovský, Jaroslav Tvrdý, Jindřich Volf mladší, houslisté Monika Nováková, Vladislav Liněcký, flétnistka Jarmila Štruncová, poezii a literární zlomky recitovali Bořivoj Navrátil nebo Břetislav Tetera. Besedovali Vlasta Koudelová, sexuolog Ivo Pondělíček, žokej Josef Váňa a další.
Po programu bylo vždy připraveno drobné občerstvení se sklenkou dobrého vína. V příjemné atmosféře volného setkání se často ještě dlouho po skončení programu u klavíru zpívalo. Téměř tříletá pauza od jejich posledního konání bude v květnu a červnu přerušena.
Dva nové salony připravilo s Václavem Lokvencem Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka. Budou o hudbě.
První ve středu 12. května v 19 hodin, o skladateli Antonínu Dvořákovi, jeho osudech a novodobé karlovarské tradicí. Hostem večera budou vnuk a pravnuk Antonína Dvořáka – oba stejného jména jako slavný skladatel, a dirigent František Drs. Dílo skladatele připomenou – Hana Friedová – soprán, laureátka Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka 2009, vítězka kategorie PÍSEŇ – Lucia Duchoňová – mezzosoprán, koncertní, oratorní a operní zpěvačka působící v řadě evropských měst, zejména v německém Bamberku. – Maroš Klátik – klavír, student JAMU ve třídě Jana Jiraského, vítěz klavírních soutěží ve Vídni (2006) a ve Finsku (2008).
Druhý, červnový salon bude věnován Bohuslavu Martinů a nastupující generaci mladých houslistů. Průvodcem večera 16. června 2010 bude houslový virtuos, profesor AMU a znalec hudební historie Ivan Štraus.
Po programech, tak jako tomu bylo v minulosti, je připraveno občerstvení a příjemná atmosféra pro přátelská setkání a rozhovory.
Vstupné, které by mělo pokrýt náklady spojené s konáním prvního letošního salonu, bylo stanoveno na sto korun. Modrá galerie má kapacitu 50 – 60 míst. Nachází se v Prašné ulici 10. (v Drahovicích u zastávky autobusu 5, 14 a 17).
Dovolte, abych vás na oba večery srdečně pozval.
Alois Ježek
ředitel Mezinárodního pěveckého centra A. Dvořáka