Přestože spousta lidí tvrdí, že hardrocková muzika už je dávno vyčerpaným žánrem, tak jsou stále kapely, které dokazují, že tomu tak není. Jednou z nejlepších a nejuznávanějších je legendární karlovarská kapela Coda. Ta už letos slaví 25 let a to je určitě důvod k rozhovoru s klávesistou, zpěvákem, manažerem a zakladatelem skupiny Martinem Uxou.

Můžete, prosím, připomenout vznik kapely Coda? Z jakých skupin vznikla a kdo byl v první sestavě?
Po rozpadu kapel Radikál a Ingot v listopadu roku 1984 se dali dohromady odpadlíci, bubeník Karel Hrabák, klávesista Martin Uxa (oba exRadikál) a kytarista Karel Idlbek, basista Robert Brácha Šobin (oba exIngot). Důležitou součástí nově vznikající kapely byl osvětlovač Petr Žaloudek a zvukaři Honza Škoda a Jiří Tyrk. Karel Hrabák tuto formaci pojmenoval Codou. Ve Škodově polorozpadlém baráčku v Lomnici u Sokolova se opravdu houževnatou a tvrdou prací začal rodit nový repertoár. Chtěli jsme, ve velmi krátké době, dát dohromady písničky, které by oslovily zpěváka Honzu Haška, a tím ho získat jako pátého, velice důležitého člena. Pravda je, že jsme zazvonili u dveří Honzy, pozvali ho na zkoušku a ten k našemu potěšení nabídku přijal. To bylo v březnu roku 1985 a měsíc poté už Coda úspěšně absolvovala kvalifikační přehrávky při svém úplně prvním koncertu 24. 4. 1985 ve starorolském kinosálu Lidového domu.

Kdy si začala Coda získávat popularitu?
V listopadu 1985 obsadila Coda 2. místo na festivalu rockových skupin Vysočina ´85 v Havlíčkově Brodě a v červnu roku 1986 se jako laureát Vysočiny ´85 zúčastnila s velikým úspěchem přehlídky Rockový marathon 1986 v pražském Paláci kultury. Od té doby kapela Coda nechyběla na žádném větším rockovém festivalu či přehlídce. Celkem zásadním momentem bylo založení fan klubu Cody. Kdyně - Prérie v čele se zakladatelem Vladimírem Janečkem (Jamínem) dokázala podpořit kapelu při většině koncertů a festivalů. Prostěradla s logem Cody byla k vidění skutečně všude. Velikou ránou proto pro nás všechny bylo úmrtí Jamína, který si z nešťastné lásky sáhl na život.

Jak se měnila sestava skupiny a kdy jste vydali první singl? Jaké nástrahy vám přichystala tehdejší doba a bylo nějaké období, kdy jste muziku chtěli pověsit na hřebík?
V roce 1986 přišly první personální změny. Po koncertu před vyprodanou pražskou Lucernou opouští kapelu bubeník Karel Hrabák a stává se členem plzeňské kapely Odyssey. Uvolněný post vzápětí obsadil Miroslav Cicko. Kapelu opustil i kytarista Karel Idlbek, přičemž jeho vystřídal Ladislav Vnučko. V roce 1987 vychází u vydavatelství Panton první SP Cody se skladbami Tady to máš a Napůl, které jsme nahrávali ve studiu Smetanova divadla pod hudební režií pana Svatoše. Jako vítěz celostátního Festivalu politické písně 1987, do které byla nuceně přihlášena karlovarským kulturním střediskem, natočila Coda začátkem roku 1988 u firmy Supraphon skladbu „Cesta životem“ na vinylový sampler tohoto festivalu. Tato píseň však byla z důvodu zákazu činnosti, který vydal Odbor kultury Okresního národního výboru v Karlových Varech, z tohoto výběru vyřazena a při závěrečném galakoncertu v Sokolově byla Coda nahrazena jinou skupinou.
V únoru 1988 odchází Láďa Vnučko, a protože jeho nástupce Jiří Čech se v Codě ohřál jen půl roku, vrací se v říjnu Karel Idlbek. Vrací se i bubeník Karel Hrabák, a tak se kapela po dvouleté spirále personálního víření vrátila zpátky k původní sestavě.
V prosinci roku 1991 se Coda rozpadá. Karel Idlbek a Martin Uxa zakládají kapelu Wild Son a Honza Haško se Šobinem působí v kapele Bagr. Po krátké době svého působení se kapela Wild Son začátkem roku 1992 přejmenovala na Codu. Ve složení Stanley - zpěv, Martin Uxa - klávesy a zpěv, Karel Idlbek - kytara, Franta Köhler - basová kytara a Aleš Tlustý - bicí nahrává v Sanwood Studiu v německém Würzburgu demo nazvané Wild Son. Popularita Cody opět rychle stoupala.
Po opětovném odchodu kytaristy Karla Idlbeka a bubeníka Aleše Tlustého v roce 1996 přišla doba temna. Coda procházela neustálými personálními změnami. Post kytaristy obsadil Vlasta Slíž, kapelou proběhli bubeníci Radek Vorel, Milan Balog st. a Jiří Hašek. To bylo nejhorší období Cody a přiznávám se, že jsem chtěl s aktivní muzikou skončit. Až s příchodem bubeníka Vojty Milka v roce 1997 se složení Cody opět ustálilo: Stanley - zpěv, Martin Uxa - klávesy a zpěv, Vlasta Slíž - kytara, Franta Köhler - basová kytara a Vojta Milko - bicí.
V roce 1998 se do Cody vrací zpěvák Honza Haško a Coda opět začala zdvihat hlavu. V roce 2000 vychází první oficiální CD Cody – Všechno je napůl a o dva roky později Fair Play. Od roku 2003 působí Coda ve složení Honza Haško - zpěv, Martin Uxa - klávesy a zpěv, Karel Idlbek - kytara, Robert Brácha Šobin - basová kytara a Vojta Milko - bicí. V roce 2010 vychází CD Coda „Hard rock dinosaur“.

Coda má velmi nadčasové texty, které jsou platné dodneška. Jak vznikaly? Kde jste nacházeli tak kvalitní textaře?
Většinu textů napsal můj spoluhráč a kamarád z karlovarské kapely Atomic, která působila v sedmdesátých letech, Radan Marthy Greguš. Obdivuhodný člověk. Píseň Napůl, kterou má Coda dodnes ve svém repertoáru, Marthy napsal v roce 1977. Krásná muzika a skutečně do každé doby zapadající text. Miluju jeho texty k písním Ještě mě, lásko, hřej, Nero, Jižní pól, Sezame, otevři se, Tvář, Loch Ness. Krásné jsou oba dva texty, které napsal Pavel Škapík. Jeho Cesta životem nás provází od založení kapely a text písně Je náš, který Pavel napsal na nádhernou hudbu Karla Hrabáka, je o skutečném lidství. A protože nám v našich textech chyběl humor a nadsázka, několik textů jsem napsal i já.

Před nedávnem jste oslavili v Toužimi 25 let. Jaký to byl pocit, sledovat plný sál fanoušků?
Krásný zážitek. Člověk si uvědomí, co pro něj muzika a publikum znamenají. Je to o cítění, srdíčku, lásce a kamarádství. Nejedna slza také vyhrkla. Je potřeba zviditelnit lidi a poděkovat těm, kteří se na přípravě a samotném koncertu podíleli. Mockrát děkujeme Béďovi Zieglerovi, Jirkovi Tyrkovi a jeho týmu, Jirkovi Zinkovi, Jirkovi Laťákovi Turnerovi a Karle, Vláďovi Suchanovi, Frantovi Hejlovi a Tomáši Cvekovi i jejich týmu. Děkujeme však i mnoha dalším lidem, bez kterých by se koncert neobešel. Av neposlední řadě děkujeme ex členům Cody, kteří na narozeninách vystoupili. Vzpomínáme na skvělé kamarády, kytaristy Jirku Čecha a Láďu Vnučka, kteří se bohužel koncertu nedožili.

Z koncertu se točilo DVD. Bude na něm jen záznam, nebo i nějaké nevydané bonusy?
Máme natočeno hodně materiálu, takže doufám, že na dvojDVD, které by mělo mít studiový zvuk a mělo by být v režimu obrazu 16:9, vyjde s drobnými úpravami celý koncert Cody. Kapely Pumpa a Miloš Dodo Doležal Band by nám měly věnovat po jedné skladbě a v bonusu budou sestřihy z organizačních schůzek, ze stavby aparatury, z oslavy ve steak baru Hestia a další zajímavosti.

Máte nové CD. Můžete ho představit?
Nové CD Cody „Hard rock dinosaur“ jsme nahráli ve studiu Hacienda Miloše Dodo Doležala, stejně jako předešlá dvě alba, a nutno říci, že jsme s výsledkem velice spokojeni. Křest alba jsme naplánovali na sobotu 22. 5. 2010 na 20. hodinu do karlovarské restaurace Meteor. Kmotry nového CD budou Jaromír Tůma, Béďa Ziegler a Miloš Dodo Doležal. Jako host vystoupí kapely Dlouhej Kouř a Uriah Heep Revival.

Máte vy osobně nějaké životní motto, které vás drží u muziky a žene kapelu Coda pořád dál?
Veškeré pocity, ať už kladné či záporné, krásné i těžké životní situace řeším hudbou. Vždy to zabralo. Všechno je napůl, jenom muzika je naplno!