Až do 2. března je v karlovarské Galerii umění otevřena pozoruhodná výstava obrazů Petra Veselého.

Petr Veselý (*1953), který patří spolu s Vladimírem Kokoliou a Petrem Kvíčalou k nejvýznamnějším představitelům současné brněnské výtvarné scény, se karlovarské kulturní veřejnosti představuje výběrem tří desítek pláten z posledních zhruba čtyř let.

Většina z nich patří do cyklu „Pokoje/ stropy/ dveře“, který dal celé výstavě název „Dveře“.

Co do témat si v nich autor vystačí s tím, co vidí kolem sebe v domě, ve kterém rod Veselých žije už čtvrtou generaci. Zachycuje věci a jevy prosté, „obyčejné“, které symbolizují „všednost bytí okolo nás“, a přitom v sobě skrývají významy, které vidět a rozpoznat není dáno každému. Síla poznání je podle Petra Veselého spojena s odříkáním, a proto i on se ve své malbě odříká všeho, co toto poznání ztěžuje. „Aby se dílo stalo svědectvím velkého prožitku poznání a duchovního prozření, je třeba v malbě dojít k velké oproštěnosti, zbavit se všeho vnějšího, efektního a dekorativního, a to až k samé hranici únosnosti.“

Netýká se to jen tvarů, které autor redukuje na výtvarné vizuální symboly a znaky, ale i barevného spektra, ze kterého používá poměrně úzký segment šedí, okrů a běloby, který tu a tam zvýrazňuje použitím odstínů rudých barev. Výsledky jeho „odkrývání skrytých významů věcí v našem prostoru a bytí“ rozhodně stojí za vidění.