Mexičtí hosté jsou nejen exotičtí, ale ze všech téměř dvou desítek letos pozvaných souborů mají patrně i nejdelší jméno. A to Ballet folklorico del municipio Santiago de Querétar.
„Určitě zajímavé bude i vystoupení souboru Amertha Bhavani z indonéského Depoku či hudebního a tanečníhoseskupení Sol Larense y Su Gente z venezuelského Caracasu. Chybět ale samozřejmě nebudou ani domácí soubory, ať už to bude hostitelská Dyleň z Karlových Varů či Skejušan z Chomutova nebo rokycanské Sluníčko," poznamenal Hanka.
Folklorní festival podle Hanky dosáhl plnoletosti, letos se uskuteční v lázních už jeho 18. ročník.
Folklorní festival dosáhl plnoletosti
Karlovy Vary Nejedná se sice o jubileum v pravém slova smyslu, pro organizátory Karlovarského folklorního festivalu však jde o přelomový ročník. Již osmnáct let totiž pořádají jeden z nejvýznamnějších folklorních festivalů v České republice. Svou zkoušku dospělosti tentokrát složí v termínu od 3. do 8. září 2013.
Stejně jako v předchozích ročnících vsadila i letos dramaturgie festivalu na pestrou směsici zahraničních folklorních souborů a vysoce kvalitních zástupců souborů domácích. Závan exotiky tak do Karlových Varů přinesou tanečníci a hudebníci z Venezuely, Mexika a Indonésie, znalci se jistě pokochají pohledem i na soubory ze Slovenska, Srbska či Německa. Mezi tuzemskými účastníky letošního ročníku budou dominovat zástupci západočeského folkloru, představí se ale také východočeský folklorní soubor Jaro či jihomoravský Světlovan, který má na repertoáru mimo jiné i tradiční tanec verbuňk nemateriální dědictví lidstva chráněné od roku 2005 organizací UNESCO. To vše bude možné zhlédnout během hlavních festivalových pořadů pátečního vystoupení zahraničních souborů SVĚT TANČÍ (6.9.2013, 19.30 hod., Karlovarské městské divadlo), sobotního GALAPROGRAMU (7.9.2013, 19.30 hod., LH Thermal) nebo nedělního MEZINÁRODNÍHO FOLKLORNÍHO ODPOLEDNE V LOKTI (8.9.2013, 14.30 hod., Přírodní amfiteátr pod hradem Loket).
V letošním roce si Karlovarský folklorní festival upevňuje i svůj důležitý celoregionální význam kromě populárních tanečních vystoupení, která se konají nejen v Karlových Varech a v Lokti, se folklorní soubory představí také v Mariánských Lázních, Františkových Lázních, Jáchymově, Ostrově a Horním Slavkově. KFF však nabízí i širokou škálu vzdělávacích a doprovodných pořadů. O důrazu kladeném na tyto aktivity říká blíže paní Eva Hanková, dramaturgyně festivalu: „Karlovarský folklorní festival chce nejen bavit, ale také vzdělávat a předvádět věci skoro zapomenuté zvyky, řemesla, hudbu, tanec, kroje. Stále větší popularitu si na festivalu získávají pořady, které nenabízejí strhující taneční podívanou, ale zato jsou skutečným návratem ke kořenům lidové kultury, jejich obsah je prostý, opravdový a ryzí." Nahlédnout „více pod folklorní pokličku" tak budou moci například žáci základních a středních škol prostřednictvím pátečního dopoledního uvedení pořadu SVĚT TANČÍ pro školy, zvídaví návštěvníci pořadu Muzika na cestách v Becherově vile či zájemci o kulturu národnostních menšin žijících v České republice. Chybět samozřejmě nebude ani tradiční Jarmark lidových řemesel či Slavnostní krojovaný průvod městem. O popularitu a rostoucí význam Karlovarského folklorního festivalu se v čele týmu dobrovolníků již 18 let, od samého počátku, zasluhují jeho zakladatelé a strůjci manželé Eva a Lubor Hankovi, nositelé letošní Ceny města Karlovy Vary.