Více než 6,6 milionu korun vloží Ostrov do částečné opravy Domu kultury, který patří k dominantám města a je typickou stavbou tak zvaného socialistického realismu. „Na rekonstrukci objektu jsme získali 4,5 milionu korun z programu Podpory rozvoje everozápadních ćech a Moravskoslezkého regionu, jehož správcem je Ministerstvo pro místní rozvoj,“ uvedl Jan Bureš, starosta Ostrova.

Nejnákladnější součástí rekonstrukce bude oprava střechy, jejíž náklady přesáhnou 3,8 milionů korun. ediným zásahem do interiéru Domu kultury bude úprava jeviště divadlního sálu a skladu. „Tato část oprav bude stát 1,9 milionu korun, ale zvýší se bezpečnost a zlepší se využití místního sálu,“ uvedla Lucie Mildorfová za kanceláře ostrovského starosty.

Opravou projde i betonové sousoší a plastické reliéfy na fasádě objektu. Jejich obnova bude stát 862 tisíc korun. „Dílo sochaře Jaroslava Slesingera tvoří tři postavy studenta, horníka a žnečky v nadživotní velosti. „Sochy poškodila koroze a aramtura je na několika místech odkrytá. Povrch soch je napaden lišejníky a mechy a poškozena na několika místech. Do sousoší je necitlivě zasazena tyč hromosvodu, která je zalita asfaltem.

Kvli tomu je znečištěna jeho zadní strana,“ vysvětlila Lucie Mildorfová. Autorem projektu Domu kultury v Ostrově byl architekt Jaroslav Krauz a kolektiv architekta Jaroslava Sedláčka. Základní kámen byl položen 1. května 1954 a stavba byla dokončena a slavnostně otevřena přesně za rok, 1. května 1955. Já jsem ráda, že se Dům klutury opravuje. Ale i sochy? nevím.

Radnice se ovšem snaží opravovat i historickou část Ostrova a město začíná být opravdu hezké,“ uvedla Lenka Hloušková. Ostrov je totiž město kontrastů. Kromě významných historických památek, například barokních skvostů, zámeckého parku a areálu kláštera v historické části města se musí starat i o dědictví socialistického realismu. Když se Mírové náměstí postavené v tomto stylu, jehož součástí je i Kulturní dům, vyhlašoval koncem devadesátých let památkovou zónou, někteří lidé se postavili proti. „Byla to kontroverzní akce s bouřlivou diskuzí,“ zavzpomínal na protesty lidí historik Stanislav Burachovič.