Přes ekonomickou krizi si nejvýznamnější místa udržela návštěvnost téměř na úrovni loňského roku. Někde, jako například na chebském hradě nebo ve Valči, počet návštěvníků dokonce mírně vzrostl.

Nejnavštěvovanější památka v Karlovarském kraji, hrad Loket, bude mít podle odhadu letošní návštěvnost kolem 95.000 lidí. „V loňském roce se nám podařilo návštěvnost zvýšit o deset procent. Letos zřejmě počet návštěvníků udržíme," řekl ředitel památky Václav Lojín. Návštěvnost hradu v Lokti, který je otevřený celoročně, byla vyšší v první polovině roku. „Ačkoli o prázdninách zaznamenal hrad mírný pokles návštěvníků, září bylo opět silnější," upřesnil Lojín.

Také národní kulturní památka zámek Kynžvart na Chebsku si zřejmě udrží návštěvnost z předchozích let, která se pohybuje kolem 35.000 lidí za rok. Opírá se zejména o tradiční německou klientelu, ale přibývá i návštěvníků z Ruska.

Velké změny letos zažil chebský hrad. Po mnoha letech, kdy hrad spravovalo chebské muzeum, jej od letošního roku začalo řídit samo město, které je jeho majitelem. Rozšířením nabídky kulturních akcí a úpravami některých částí hradu se podařilo přilákat na hrad přes 20.000 lidí, což je nejvíce za poslední roky.

Pro návštěvnost památek v Karlovarském kraji bylo do jisté míry důležité období letních prázdnin. A právě to pro hrady a zámky ve správě Národního památkové památkového ústavu v Lokti nebylo špatné, i když v porovnání s loňským rokem ubylo zhruba pět procent lidí," uvedl ředitel památkářů Tomáš Karel. Tento pokles ale nepovažuje za dramatický, protože nesouvisí přímo s menším zájmem veřejnosti o památky. „Letos jsme byli na konci léta zhruba na úrovni roku 2010, loňský rok byl co do počtu návštěvníků poměrně výjimečný. Jenom na Bečov nám přišlo skoro 60.000 lidí," uvedl Karel.

Loketští památkáři mají ve správě kromě Bečova také zámky Valeč a Kynžvart. Kynžvart je po Bečovu druhý nejnavštěvovanější, o Valeč roste zájem s tím, jak je objekt postupně opravován. Úbytku návštěvníků letos čelili památkáři tematickými akcemi. „Za udržení návštěvnosti vděčíme třeba projektu Myslíme na děti," uvedl bečovský kastelán Tomáš Wizovský.