Antonín Dvořák je nejvýznamnější hudební osobností historie Karlových Varů. Stal se umělcem světovým a přitom tolik českým. Navštívil naše město sedmkrát. Skladatel nejezdil do Karlových Varů za zdravím, ale na jednání s nakladatelem Fritzem Simrockem. Při setkáních se samozřejmě muzicírovalo, neboť mnohé skladby byly teprve v rukopisech a byly hrány poprvé před přítomnými, mezi které patřili ještě hudební kritik Dr. Eduard Hanslick, dirigent August Labitzky a organizátor karlovarského kulturního života Alois Janeček. Ten se také nejvíce zasloužil o první uvedení Dvořákova díla tehdejším Lázeňským orchestrem. Dne 1. května 1879 zahajoval Slavnostní pochod C dur cyklus pátečních koncertů.

Další Dvořákovy skladby v repertoáru Lázeňského orchestru na sebe nedaly dlouho čekat. Vrcholem bylo provedení kontinentální premiéry Novosvětské symfonie v Poštovním dvoře 20. července 1894. Byla to obdivuhodná událost pro hudební dějiny lázeňského města. Praha se jí dočkala téměř o tři měsíce později.

Pěstování Dvořákovy hudby a úcta k hudebnímu géniu daly v nové době od roku 1951 v Karlových Varech vzniknout několika regionálním, národním i mezinárodním festivalům, soutěžím a přehlídkám. Antonín Dvořák a Karlovy Vary se stali společným symbolem a obrazem kulturního bohatství města i českého národa ve světě.

Významnou novodobou tradicí se stala Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka, která se letos uskutečňuje po čtyřicáté šesté. Až do roku 1990 pořádaná pro posluchače uměleckých škol, je dnes otevřenou mezinárodní pěveckou soutěží pro operní a koncertní pěvce do 35 let. Původně byla pořádaná městskými kulturními zařízeními, od roku 2001 je hlavní činností obecně prospěšné společnosti Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka.

Soutěž se stala příležitostí pro mnoho pěvců vstoupit úspěšně do umělecké kariéry. Mezi vítězi najdeme jména Gabriely Beňačkové, Magdalény Hajóssyové, Edity Gruberové, Petera Mikuláše, Evy Urbanové, Magdalény Kožené, Mariny Viskvorkiny a Mariny Domašenko, Romana Janála, Jany Sýkorové, Adama Plachetky a dalších. Jako předsedové odborné poroty u soutěže působili Marie Budíková Jeremiášová, Dr. Václav Holzknecht, Ivo Žídek, Eva Randová, Andrej Kucharský, František Vajnar, v posledních letech a také letos podeváté pěvecká legenda světových divadel Peter Dvorský.
Soutěž tak obohacuje rozměr Karlových Varů, které tak nejsou spojeny jen s lázněmi, filmovým festivalem, sympozii, sklem nebo porcelánem.
V týdnu od 20. do 25. listopadu bude v Kongresovém sále hotelu Thermal a v Karlovarském městském divadle soutěžit přes 50 pěvců z 12 zemí světa. Pro zájemce o krásný zpěv přinášíme program celé soutěže. Přijďte svým zájmem povzbudit mladé pěvce, kteří se vám odmění krásným zpěvem a soutěž sama pak nevšedními zážitky.

Program soutěže:
20. 11. Hotel Thermal,
14:00 – 18:00
I. kolo oboru PÍSEŇ

21. 11. Hotel Thermal,
13:00 – 18:00
I. kolo oboru JUNIOR

22. 11. Hotel Thermal,
10:30 – 12:30 a 14:00 – 18:00
I. kolo oboru OPERA

23. 11. Hotel Thermal,
13:00 – 18:00
Finále oboru PÍSEŇ

24. 11. Karlovarské městské
divadlo, 15:00 – 18:00
Finále oboru JUNIOR
s orchestrem
Finále oboru OPERA
s orchestrem

25. 11. Karlovarské městské
divadlo, 19:30
Závěrečný koncert vítězů
a laureátů s orchestrem
a předávání cen

Alois Ježek