„Galerie v Náchodě pravidelně vystavuje každý lichý rok kolekci umění z území bývalého ruského impéria v dlouhodobé instalaci.
Soubor ruského umění čítající přes 250 uměleckých děl maleb, kreseb a grafik, patří u nás k třetí největší kolekci děl ruské provenience po Národní galerii v Praze a Galerii výtvarného umění v Ostravě," řekl autor výstavy Vlastimil Tokoš.
Jedná se o díla autorů, kteří byli nuceni svoji vlast opustit a následně žít, pracovat v emigraci v Praze,
bohémské Paříži, ale i jinde v západní Evropě.
Ona slavná Říjnová revoluce, která pokřtila svou ideologii krví dětí Romanovců a postupně zahubila veškerou ruskou kreativitu a nahradila ji unylou socreou.
Veřejnost se nyní může seznámit s unikátními uměleckými díly, která jsou jinak vystavena v Náchodě. „Díla z první poloviny 19. století jsou v českých sbírkách ojedinělá, leč i v tak malém počtu přibližují tvorbu ruského klasicismu, sentimentalismu a romantismu.
Podrobněji je představena tvorba 2. poloviny 19. století, převážně realistických malířů ruského uměleckého spolku Peredvižníků.
„Nejvýraznější osobností ruského realistického umění je Ilja Jefimovič Repin nebo Ivan Konstantinovič Ajvazovskij," poznamenal Tokoš.
Do konce října obyvatelé Karlových Varů a okolí mají tedy jedinečnou šanci zhlédnout ruské výtvarné umění, které můžeme bez rozpaků označit za hodnotné.
Obrazy, které visí na stěnách, nevznikla jen v Rusku, ale následně i v dalších evropských metropolích, kde žili malíři v emigraci.
Druhým domovem se jim stala hlavně bohémská Paříž, kde vždy existovala spřízněnost s ruskou mentalitou a uměním.
Letitá tradice například v baletu, kdy Sergej Ďagilev uváděl své kusy na francouszkých jevištích.
„Neexistuje nic jako ruský romantismus, gotika nebo baroko. Výtvarné umění se vyvíjelo samo o sobě," doplnil Tokoš.
Portréty, krajinky, města ale i moře a lodě v podání ruských malířů budete moci obdivovat až do 30. října.