Když se v Chyši před více než deseti lety rozhodl podnikat a zrekonstruovat ruinu tamějšího zámku severočeský podnikatel Vladimír Lažanský, nikdo netušil, co vše jeho úsilí do budoucnosti přinese samotné obci. Kromě opraveného zámku, zrekultivovaného parku a obnoveného zámeckého pivovaru je to především zřetelný nárůst prestiže malého města na jihozápadě Karlovarska, pyšnícího se překrásnou, vetšinou panenskou přírodou v povodí Střely.

V pátek večer se ve stylové zámecké restauraci slavil přesně rok od chvíle, kdy Vladimír Lažanský otevřel domácí pivovar a veškeré zámemí k němu. „Moc se na akci těšíme a musím říct, že takového souseda, podnikatele, jakým je pan Lažanský, nám mohou jiná menší města a obce závidět,“ říká starosta Chyše Miroslav Dorňák.

Od zámeckého pána dostal na oslavu prvního výročí otevření pivovaru pozvání starosta s celým vedením města. „Nepřicházíme blahopřát s prázdnýma rukama. Rozhodli jsme se totiž na radnici, že našemu vynikajícímu sousedovi budeme každý rok při oslavě otevření pivovaru přinášet, jak doufáme, originální dárky,“ vysvětluje strategii radnice s úsměvem místostarosta města Miroslav Klíma. Jedním z nápadů, bylo darovat Vladimíru Lažanskému rytířské brnění. „Není to nic jednoduchého, když necháváte takovou věcičku někde vyrábět.

Tak postupujeme po částech. Po loňském dárku to letos byl ochranný štít na hruď,“ vysvětluje starosta Dorňák. Kromě krátkého připomenutí jakými peripetiemi, včetně shánění dotací, musel Lažanský při opravách historických staveb procházet, pochlubil se hostitel mimořádnými úspěchy chyšského piva na celostátní soutěži sládků ve Zvíkově. Tam chyšský mok vyhrál vše, co se vyhrát dalo. „Chci se sem ze severních Čech natrvalo přestěhovat. Jsem zde už doma,“ řekl Vladimír Lažanský.