Předchozí
1 z 6
Další

Pět letPět letZdroj: se svolením ČT

Pět let

ČT1, 10. 6., 20.10

Tereza chystá svůj literární debut. Po nečekaném setkání s bývalým spolužákem Davidem se rozhodne změnit téma své knihy a oživit potlačovanou traumatizující vzpomínku na noc po maturitním večírku. Obviní Davida ze znásilnění. Terezino sdělení je šokem nejen pro Davida, ale i pro jeho rodinu a přátele. Ale ani Tereza nezůstane ušetřena reakce na zveřejněné obvinění.

Režisér Damián Vondrášek obsadil do dalších rolí Samuela Tomana, Simonu Lewandowskou, Pavla Řezníčka, Vandu Hybnerovou nebo Danu Markovou. Seriál měl premiéru 23. září 2022 na Mezinárodním festivalu seriálů Serial Killer v Brně, kde získal ocenění za nejlepší webseriál střední a východní Evropy a hlavní protagonistka Alžběta Malá (Tereza) cenu Harper's Bazaar za nejlepší herecký výkon festivalu. Získal také nominace na Českého lva a Cenu české filmové kritiky.

Slunce rošťákůSlunce rošťákůZdroj: se svolením ČT

Slunce rošťáků

ČT2, 10. 6., 20.00

Italsko-francouzské drama z roku 1967 vypráví příběh úctyhodného restauratéra, kterého přemohla gangsterská minulost. Znuděný, dobře zajištěný starý muž Denis Farraud býval kdysi bouřlivákem a lupičem, dnes však již nemá možnost se ke starému životu vrátit, i když ho svrbí dlaně. Jeho bistro stojí přímo proti bance.

Nabídku na „kšeft“ dostává od mladého gangstera Beckleyho, který si chce splnit dávný sen. Akci chtějí provést sami, bez šéfa zdejšího podsvětí, kterému Farraud již dlouho leží v žaludku. Uloupit z banky větší sumu peněz a navíc americkým vojákům není legrace, proto je třeba dobrý plán. Režisér Jean Delannoy obsadil do své detektivky Jeana Gabina, Roberta Stacka a Margaret Lee.

Charlie Sheen ve filmu Žhavé výstřelyCharlie Sheen ve filmu Žhavé výstřelyZdroj: se svolením Prima

Žhavé výstřely

Prima Cool, 10. 6., 20.15

Nesmrtelná americká parodie Jima Abrahamse na řadu akčních filmů s výborným hereckým obsazením nás zavádí na leteckou základnu. Nadporučík James Block vyhledá pilota stíhačky Toppera Harleye v indiánské osadě, aby ho přivedl zpět k letectvu. Topper byl vyhozen pro neposlušnost, jelikož zavinil zničení stíhačky. Navíc se dosud nevyrovnal s osudovou chybou otce, jež zapříčinila smrt jiného letce. To nejhorší má ale teprve přijít…

V legendární komedii z roku 1991 je možné prakticky všechno, včetně letadla totálně rozpadlého ve vzduchu či leteckých nemehel, která by žádný soudný velitel základny do služeb nepřijal. A je to také (vedle Wall Street) jedna z nejlepších rolí Charlieho Sheena.

Ostře sledované vlakyOstře sledované vlakyZdroj: se svolením ČT

Ostře sledované vlaky

ČT art, 11. 6., 20.15

První celovečerní film režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vznikl v roce 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Přepis útlé novely se vyznačuje na svou dobu originálním spojením nepatetického líčení okupačních let, jak se projevují na malém venkovském nádražíčku, a soukromých trablů jednotlivých hrdinů. Film vzbudil mimořádnou pozornost doma i v zahraničí, hlavně pro něžný i drsný humor, který prostupoval příběh o nelehkém dospívání mladého železničáře, i pro neobvyklý pohled na válečné dění.

Snímek získal mnoho domácích i mezinárodních cen, mezi nimi i druhého Oscara pro naši kinematografii. Jako její jediný zástupce byl zařazen i mezi sto nejlepších filmů světa. Znovu budete mít možnost posoudit míru hereckého talentu Václava Neckáře, který v tomto filmu vytvořil svou první filmovou roli. Skvěle mu k ní sekundovali mimo jiné Josef Somr, Jitka Zelenohorská a Naďa Urbánková.

Mississippi: Klenot AmerikyMississippi: Klenot AmerikyZdroj: se svolením Prima

Mississippi: Klenot Ameriky

Prima ZOOM, 9. 6., 20.00

Tvůrci amerického dokumentárního seriálu z roku 2016 zvou diváky k toulkám kolem Mississippi. Kdyby byla tato řeka hudebním playlistem, byl by to šílený mix. Každá epizoda přírodovědného seriálu se zaměřuje na odlišná místa největšího říčního toku Severní Ameriky. Sever křižují draví vlci a rysi. Na Středozápadě obsadili řeku velcí jeseteři a na jejích březích loví divocí kojoti a medvědi baribalové. Na jihu se divoká prasata snaží vyhnout čelistem hladových aligátorů a ve vodě se prolínají nesčetné roje medúz.

Ďáblův advokátĎáblův advokátZdroj: se svolením Prima

Ďáblův advokát

Prima 10. 6., 22.55

Brilantní variace na Fausta a Mefista v moderních advokátních kulisách z 90. let neztrácí díky precizní režii Taylora Hackforda a hereckým výkonům na přitažlivosti. Úspěšný advokát Kevin Lomax se nehodlá smířit s tím, že by někdy mohl svou při prohrát. Neprohrává ani svůj nejnovější případ, ačkoli jeho nynější klient je vinen.

Tento úspěch mu přinese nabídku, dokonale odpovídající jeho ambicím. Jenže jeho nový šéf John Milton zná peklo lépe než jeho literární jmenovec. To brzy pochopí Kevinova žena, jen jí nikdo nevěří. Brzy má nový člen Miltonovy právnické stáje znovu dostat šanci dokázat své schopnosti – a zase půjde o obhajobu vinného. Jenže už se nebude hrát o svobodu, ale o Lomaxovu duši i o to, co miluje… V hlavních rolích excelují Keanu Reeves, Al Pacino a Charlize Theronová.