Cyklus Živé Skoky 2011, směřující k oživení opuštěného poutního místa ve Skokách na Karlovarsku, bude pro tento rok uzavřen v sobotu 27.8. neobvyklým večerem.

Ve zdejším poutním kostele Navštívení Panny Marie vystoupí Richard a Vojtěch Šulkovi s pořadem Die wandernden „Målaboum“ (Vandrující „malíři“). Přednesou lidové písně v původním německém egerlandském nářečí v podání otce Richarda a syna Vojtěcha, který jej bude doprovázet na citeru, pozapomenutý nástroj, který je neodmyslitelně spjat se zmizelým německým folklórem českého pohraničí. Obsah bude zkráceně přeložen do českého jazyka.

„Die Målaboum“ jsou zástupci českých Němců, kteří i po roce 1945 zůstali ve své vlasti. Po roce 1989, kdy bylo možné se opět organizovat ve věci zachování původní kultury „Egerländer“ (Chebanů), se stal Richard Šulko, který používá přezdívku „Måla Richard“ po názvu domu v obci Plachtín na severním Plzeňsku, vedoucím čestným činovníkem „Svazu Němců - region Chebsko“ a rozvinul širokou spolkovou činnost. Mimo seminářů, česko-německých poutí, autorských čtení, péče o německé hřbitovy, vydávání měsíčníku (již 18. ročník), pořádání koncertů, svátků matek, adventních setkání a výstav vydal Richard Šulko CD a MC „Zasněné Chebsko“, kde vypráví, zpívají a hrají v původním nářečí právě tito „Egerländer“. Toto pozoruhodné album bude také možné během večera zakoupit.

Mimo to Richard Šulko píše i v chebském nářečí a vydal v roce 2006 svoji první knihu „Da Måla Richard“ dazühlt - „Malířů Richard“ vypráví. Z této knihy bude také ve Skokách číst a částečně i překládat do češtiny.

Richardův syn Vojtěch Šulko osmým rokem navštěvuje v Nejdku u Karlových Varů paní Bertu Růžičkovou, poslední žijící lidovou citeristku, která ovládá ještě původní chebské a krušnohorské nářečí. A protože chebským nářečím mluví a zpívá i otec Richard Šulko, vznikli právě „Målaboum - malířští kluci“, kteří několikrát za rok společně vystupují.

Vystoupení začíná v 18:00, další informace jsou dostupné na stránkách egerlaender.cz.

Také během srpna je kostel denně přístupný návštěvníkům, a to od 10:00 do 18:00.

Aktuality a podrobnosti o místě, jakož i popis cesty lze najít na stránkách www.skoky.eu. Občanské sdružení Pod střechou a další příznivci místa děkují městům Žlutice a Bochov, Nadaci Život umělce a Nadaci Český hudební fond za podporu, bez které by nebylo možné právě proběhlý cyklus Živé Skoky 2011 uskutečnit.