Výstavu Lidové umění západních Čech připravují pracovníci karlovarského muzea na Nové louce. Vernisáž se uskuteční ve středu od 17 hodin.

Západní Čechy si utvářely vlastní lidovou kulturu, a to díky prolínání dvou kultur - české a německé. Výstava představí pět oblastí - Karlovarsko, Chebsko, Chodsko, Klatovsko a Plzeňsko. Němci i Češi zde žili, ale každá etnická skupina udržovala svůj životní styl a rozvíjela i jiné projevy lidového umění. Pohledy na lidové kroje, interiéry, zbožnosti či zvykoslovné předměty ukáží na bohatost lidového umění v českém pohraničí.

Výstavu Lidové umění západních Čech doprovodí během jejího trvání čtyři akce. První z nich, Zelený čtvrtek v muzeu, se koná den po vernisáži, 21. dubna od 13 hodin do 17 hodin. Návštěvníci uvidí ukázky tradičních velikonočních zvyků - pletení pomlázky, zdobení kraslic, paličkování nebo výrobu proutěných košíků na vajíčka. Od 14 a 16 hodin je pak na programu přednáška Stanislava Burachoviče o velikonočních zvycích. Vstup je volný.

Další doprovodnou akcí je přednáška Hrázděný dům v severozápadních Čechách historika architektury Lubomíra Zemana. Navštívit ji můžete 25. května od 17 hodin.

Prvního června pak muzeum pořádá komponovaný program s ukázkami paličkování, podmalbou na sklo a folklorními vstupy souboru Dyleň. Akce začíná v 10 hodin. Od 13.15 a 14.15 se uskuteční přednáška Stanislava Burachoviče o lidových zvycích na Karlovarsku.

Poslední doprovodnou akcí je opět přednáška Lubomíra Zemana Hrázděný dům v Krušnohoří, která se tentokrát uskuteční v Královské mincovně v Jáchymově. Akce je plánována na 28. května od 17 hodin.

Výstava Lidové umění západních Čech potrvá v karlovarském muzeu do 17. července.