Šest desítek profesionálních hasičů ze všech krajů a pětice dobrovolných hasičů poměřily síly ve výstupu na téměř jedenáctimetrovou cvičnou hasičskou věž za karlovarským ředitelstvím. „Věž ve čtvrtém podlaží je vysoká 10,85 metru a hasiči k ní nejprve musejí doběhnout 32,5 metru. S sebou si nesou osm a půl kilogramu těžký speciální žebřík, který si při překonávání jednotlivých pater zručně posunují výš a výš," přiblížil jedno z odvětví požárního sportu ředitel územního odboru karlovarských hasičů Roman Krumphanzl.

Ve výstupu do téměř jedenáctimetrové výšky soutěžilo 65 hasičů, kteří byli rozděleni do dvou kategorií podle věku. „Závodníků nad 40 let už moc není, své síly tady měří spíše mladší hasiči," doplnil. Jeho slova potvrzuje také věk jediného účastníka reprezentujícího Karlovarský kraj. Čtyřiadvacetiletý Patrik Žižka z Chebu je profesionálním hasičem teprve dva roky a Karlovarská věž byla jeho prvním závodem. „Taky podle toho ty časy vypadají," smál se. „Jsem dost nervózní. Ale rád bych absolvoval celý seriál věží letos. Trénuji čtyřikrát týdně a doufám, že se tím závoděním trochu otrkám," řekl mladý hasič, který v ostatních disciplínách požárního sportu závodí také za dobrovolníky z Otročína. 

Výstup na cvičnou věž je nejnáročnější individuální disciplínou požárního sportu. Karlovarská věž každý rok startuje seriál soutěží v této disciplíně a tradičně zde o nejvyšší příčky a o body do celkového žebříčku bojují ti nejlepší sportovci z řad profesionálních i dob-

rovolných hasičů. „Další disciplíny požárního sportu, kromě výstupu na cvičnou věž, jsou běh na sto metrů s překážkami, štafeta na čtyřikrát sto metrů a požární útok. Profesionální hasiči mívají lepší podmínky k trénování, ale i dobrovolníci jsou kvalitními soupeři," dokončil Krumphanzl.

"Letošní jubilejní 20. ročník soutěže Karlovarská věž ve výstupu do 4 patra cvičné věže vyhrál Václav Novotný z HZS Královehradeckého kraje. Ve vyřazovacím finále porazil Pavla Hnízdila z HZS Vysočina, třetí příčku obsadil Jakub Pěkný z HZS Ústeckého kraje," sdělil výsledky Karlovarské věže mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.