Kde se vzala myšlenka uspořádat Běh s čelovkou? Co bylo prvotním impulsem?

Prvotní impuls uspořádat dobročinnou akci byl, když mi lékaři oznámili, že mám roztroušenou sklerózu. Společně s kamarádem jsem uspořádala první ročník, který přišlo podpořit 187 účastníků, a částka, která byla vybrána (téměř 19 tisíc korun), byla předána RS centru Teplice. Z vybrané částky byl pořízen televizor, který je umístěn v čekárně pro pacienty.

Každý ročník je pro někoho určen, že? Pro koho se vybíralo v předchozích dvou letech?A kolik jste vlastně vybrali?

Předchozí dva ročníky se vybraly peníze právě pro RS centrum Teplice. Z prvního ročníku se zakoupil zmíněný televizor do čekárny. V druhém ročníku se vybralo téměř 90 tisíc korun. Tyto peníze byly použity na nové rehabilitační pomůcky do RS centra.

Čím je letošní ročník výjimečný?

Letošním ročníkem podpoříme děti a jejich rodiny. V České republice žije 50 dětí s onemocněním RS a já se budu do budoucna snažit, abych mohla pomoci všem dětem, které mají roztroušenou sklerózu. Vím, že to nebude lehké, ale udělám maximum, abych mohla pomoci.

Jaká je trasa? Stejná jako v předchozích letech?

Trasa pro letošní ročník zůstává stejná, délka trasy bude 4,5 km a je určena pro všechny věkové kategorie. Trasu můžete jen projít. Pokud počasí dovolí, můžete cestu i projet na koloběžce.

Chápu to správně, že se bude běhat za tmy? Proč se běh nekoná jindy?

Chápete to správně. Běží se opravdu za tmy. Čelovkou dáváme naději, že bude líp. Vím, že každý pacient má průběh nemoci jiný, ale právě z tohoto důvodu vznikla čelovka. Má podpořit pacienty, kteří potřebují pomoc druhých. To je smysl čelovky.

Co je tedy onemocnění RS? Jaké jsou příznaky a dají se vůbec nějak utlumit?

RS neboli roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém, tedy mozek a míchu. Příčina nemoci není dodnes známa. Předpokládá se, že vznik nemoci je dán určitou dědičnou dispozicí a faktory prostředí. Každý pacient má příznaky jiné. Pokud bych mluvila za sebe, tak já měla problém s okem, viděla jsem jakoby zamlženě, pociťovala jsem pálení končetin, především pravé nohy, mravenčení, slabost nohou, zakopávání, nesnesitelnou únavu.

Jak se dá postupovat při léčbě RSky? Je nějaká účinná léčba?

Jak jsem již říkala, každý pacient má průběh nemoci jiný a samozřejmě s tím je spojená i samotná léčba. Já sama mám biologickou léčbu. Beru tablety Tecfidera.

Co bylo pro vás nejhorší, když jste se dozvěděla, že máte roztroušenou sklerózu?

No…, byl to šok. Měla jsem hrozný strach, jak vše zvládnu a jestli to vůbec zvládnu. Měla jsem ale štěstí. Dostala jsem se do RS centra Teplice k paní primářce Martě Vachové, která mi vše vysvětlila, zahájila biologickou léčbu a můj zdravotní stav se začal zlepšovat. Jsou sice dny, kdy mi není zrovna hej, ale život je o tom, abychom překonávali překážky, protože tím se stáváme silnějšími.

„V ČESKÉ REPUBLICE JE VÍCE JAK 17 000 LIDÍ, KTEŘÍ ONEMOCNĚLI ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU, Z TOHO JE 50 DĚTÍ."

Společnost se snaží o osvětu v různých oblastech lidského zdraví, ale o ERESCE se moc nemluví, mám pravdu? A jak to vůbec vnímá okolí, když narazí na někoho s touto nemocí?

Téma „roztroušená skleróza" je stále citlivé tím, že veřejnost často neví, co je vlastně roztroušená skleróza. Setkávám se často s reakcí, že zapomínám, ale není skleróza jako skleróza.

Dřív jsem sama nechtěla o nemoci mluvit, jelikož jsem u lidí vzbuzovala soucit a lítost, což mi bylo nepříjemné, ale tím, že se díky čelovce o této nemoci mluví, nevadí mi se bavit na téma „roztroušená skleróza".

Běh s čelovkou si získává stále více příznivců a já jsem za to nesmírně ráda. Díky tomu se samotná nemoc dostává stále více do povědomí veřejnosti a to je smyslem běhu.

Čelovka lidi na malý okamžik semkne. V ten moment jsou všichni spolu a podporují se. O tom celém běh je vědět, že nejsem sám/a.

Kde se veřejnost dozví více informací o Běhu s čelovkou?

Veškeré informace naleznete na www.pomahejsrdcem.cz, zde je také možné se na běh zaregistrovat. Samozřejmě se můžete přijít podívat na doprovodný program pro děti a rodiče. Nebude chybět klaun, malování na obličej nebo vánoční tvoření. Dále budou přítomné fyzioterapeutky Lenka Geierová a Klára Novotná, které budou mít připravené fyzioterapeutické ukázky cvičení. Nebude chybět pozvánka na Maraton RS, který se v Karlových Varech bude konat již podruhé, a mnohem více.

Všechny vás srdečně zvu a budu se na vás ve středu 21. prosince velice těšit.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Tak samozřejmě dále pomáhat druhým. Do budoucna bych chtěla připravit relaxační tábor pro děti s roztroušenou sklerózou, kde se navzájem poznají a budou vědět, že v tom nejsou úplně samy.

V závěru bych chtěla poděkovat všem sponzorům, kamarádům, rodině a hlavně vám všem, kdo letos na Běh s čelovkou přijdete, jelikož bez vás by čelovka nebyla!

Poběží se ve středu 21. prosince. Běžci i chodci vyrazí na svou dráhu v 19 hodin z Mírového náměstí.