Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude nakonec kvůli kabelové televizi soud?

Horní Slavkov – Odvolání Evy Polívkové se zamítá a napadené rozhodnutí se potvrzuje. To je poslední verdikt krajského úřadu k poskytnutí informací týkajících se příjmů a výdajů slavkovských technických služeb (TS) na kabelovou televizi.

7.10.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ČTK

Dvakrát rozhodnutí radnice vrátil krajský úřad radnici k novému projednání. Město jako zřizovatel technických služeb dvakrát rozhodlo tak, že požadované informace jsou obchodním tajemstvím. Třetí rozhodnutí už vyznělo ve prospěch města. Eva Polívková se však nehodlá vzdát. Chce využít další možnosti, tou poslední je pak i soud. 

Rozhodnutí krajského úřadu bylo vydáno i na základě aktuálního nálezu Ústavního soudu (ÚS), který rozhodoval v podobné věci. „V souladu s aktuálním rozhodnutím Ústavního soudu tedy nutno konstatovat, že povinnost poskytovat informace o svobodném přístupu k informacím v případě obchodní společnosti nemá zákonný základ,“ píše se ve vyjádření kraje.

Jak se dále uvádí, úřad si byl vědom, že předchozí rozhodnutí byla zdůvodněna ve zcela jiném duchu, jelikož je ale vázán rozhodnutím ÚS, musí se řídit jeho aktuálním nálezem, odvolání žadatelky zamítnout a napadené rozhodnutí jako věcně správné a zákonné potvrdit. ÚS mimo jiné také uvádí, že povinnost poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím by totiž ovlivňovalo postavení obchodní společnosti v rámci obchodní soutěže. Pokud by šla tato povinnost nad rámec informační povinnosti ostatních soutěžitelů, mohlo by to v závislosti na povaze poskytnutých informací vést k ohrožení smyslu její existence.

„A to byl argument města Horní Slavkov,“ říká starosta města Alexandr Terek.

„Jediným a stoprocentním vlastníkem a společníkem Technických služeb Horní Slavkov je město Horní Slavkov. Kraj několikrát upozornil na to, že technické služby hospodaří s veřejnými prostředky, což nakonec uznalo i město. Jak tedy může jít o subjekt 'čistě soukromého práva'?!“ ptá se Eva Polívková. „A dokonce že by mělo záležet na daném subjektu, aby si sám vybral, jestli je, či není povinen zveřejňovat žádané informace, když hospodaří s veřejnými financemi?!“ nechápe.

„Můžeme samozřejmě polemizovat i o tom, jestli město má, nebo nemá podnikat. Pokud se do podnikání vloží, tak by ale mělo mít stejné podmínky, jako mají ostatní podnikatelé,“ je přesvědčený starosta. Za neochotou města a technických služeb zveřejňovat informace však paní Polívková i nadále nevidí nic jiného než snahu  o to, aby se veřejnost nedověděla, jak je hospodařeno s veřejnými financemi, ač město, podle jejích slov, odkazuje na transparentní hospodaření s titulem Vstřícný úřad 2016. To ale starosta odmítá: „V žádném případě nejsme radnice, která by chtěla cokoli tutlat. Zveřejňujeme všechny smlouvy nad 50 tisíc, přestože nám to zákon neukládá, program jednání rady a všechna usnesení rady i zastupitelstva města. Veškeré materiály, které zveřejnit můžeme, také zveřejňujeme.“

Paní Polívková se ovšem s posledním rozhodnutím kraje spokojit nechce. „Argumenty typu nerovného postavení na trhu považuji jako zcela scestné. Protože se závěrečným rozhodnutím krajského úřadu nesouhlasím, budu o této problematice informovat hejtmanku Karlovarského kraje, obrátím se o výklad přímo k Ministerstvu spravedlnosti, nechť potvrdí výklad varského právního oddělení, a pokud je nedostatečný zákon, budou mít impulz k jeho upřesnění. Vím i o možnosti obrátit se na soud,“ uvedla další kroky. 

Autor: Lucie Žippaiová

7.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení