„Macíkovy magnetky je náš projekt na kastraci koček. Letos jsme za vybrané peníze mohli nechat provést 112 kastrací," říká Hana Šimková z Ostrovského Macíku a pokračuje: „Magnetky se nám osvědčily. Stává se, že si u nás lidé nakoupí nebo objednají větší počet a prodávají je známým nebo třeba kolegům ve firmě. Vybrané peníze nám pak pošlou na účet."

Je ovšem ještě jeden důvod, proč Macík přišel s prodejem magnetek. „Každý rok se stávalo, že na nás někdo neoprávněně vybíral peníze na ulici. My ale žádné pouliční sbírky nepořádáme. Koupí magnetek nemůže nikdo naletět podvodníkům, a my tak máme všechno perfektně pod kontrolou," vysvětluje Šimková.

S pomocí pro Macíka přišli i pracovníci ostrovského hypermarketu Tesco, kde se lidé mohou zapojit do projektu Strom splněných přání. Co ale v Ostrovském Macíku aktuálně chybí nejvíc, je seno. „Sena je letos nedostatek, nebo je drahé. Museli jsme kvůli tomu dokonce zastavit příjem koní. Kromě sena ale oceníme cokoliv tvrdé pečivo, skořápky… Lidé mohou krmení vozit k nám nebo do jídelny v Ostrově," dodává Šimková.

Na vaši návštěvu se těší i v Záchytném zařízení pro psy na ranči Vránov u Sokolova. Lidé mohou většinou vzít opuštěné psy na procházku nebo je obdarovat krmením, dekami, vodítky a obojky, případně starým povlečením. Z krmiva sušené maso a vnitřnosti, maso, konzervy a piškoty. „Pokud granule, tak je určitě lepší koupit menší balení kvalitnějších. Po levných granulích mohou mít pejsci zažívací potíže," uvedla Veronika Fazekašová z útulku.

Kotce zařízení na Vránově jsou aktuálně zcela naplněné a to přesto, že za rok se přes 100 zvířat podařilo vrátit původním majitelům a více než 60 našlo domov u nových rodin.

Není vám lhostejný osud opuštěných koček? Pak jim můžete naplnit jejich misky. A to při již šestém ročníku akce Kočičí přání, která právě začala. Obdarovat opuštěnou kočku může kdokoliv, a to dokonce přímo z tepla domova přes internet.

V loňském roce projekt vynesl útulkovým kočkám zase o něco více peněz. Zatímco v roce 2014 přispěli lidé během této akce 1,9 milionu korun, loni to bylo už více než 2,1 milionu korun. Lidé tak mohou pomoci například i kočkám z kočičího útulku Konec toulání z Kraslic na Sokolovsku, který působí v Karlovarském kraji, a nově i kočičímu útulku Láskou ke kočkám v Sokolově.

Projekt Kočičí přání má za cíl podpořit organizace pečující právě o opuštěné kočky a pomoci tak uhradit výdaje na krmivo, léčbu a veterinární péči.

Na stránce www.kociciprani.cz naleznete profily jednotlivých koček a jejich přání. Jednoduše si tak vyberete konkrétní zvíře, jehož příběh vás zaujme, nebo které třeba pochází z vaší oblasti.

„Dárek pro vybranou kočku lze zakoupit a poslat přes e-shop, donést osobně anebo peníze na něj poslat přímo na účet útulku," uvedla pořadatelka akce Františka Kernerová z organizace Devět životů.

Každé kočce je možné koupit jeden dárek a zároveň virtuálně naplnit její misku. Tedy přispět na krmení a stelivo, případně zakoupit zdravotní balíček.

Do projektu se zapojily útulky a organizace ze všech koutů republiky. Na internetových stránkách projektu Kočičí přání jsou koček z celého kraje desítky.

Charitativní projekt vznikl v roce 2010, tehdy známý ještě jako Strom splněných přání. Za jeho chodem stojí skupina dobrovolníků a obecně prospěšná společnost Devět životů, kteří se společně dvakrát ročně snaží transparentní cestou obdarovat stovky koček z útulků a depozit po celé České republice.

„Loni bylo díky Kočičím přáním obdarováno přesně 1977 koček z 37 organizací s více než 60 depozity v ČR," doplnila Kernerová.

Na dárce čekají i regionální útulky.

„Letošní Vánoce jsou u nás nové v tom, že na dárky budou čekat kočky z útulku v Kraslicích i v Sokolově, ale sokolovský útulek se na přelomu roku osamostatňuje, a kočičky tak nebudou čekat na dárky pod názvem Konec toulání, ale pod názvem Láskou ke kočkám," poznamenala provozovatelka kraslického útulku Alexandra Jašová.

Sokolovští dobrovolníci se tak rozhodli proto, že koček a práce okolo nich přibývá, a tak přidají ještě více ruku k dílu. V Sokolově by se tak v budoucnu mohla rozšířit základna a vzniknout lepší zázemí.

„Jen pro informaci, maringotkou, která tam slouží od srpna 2014, už prošlo na 170 koček, většině z nich se podařilo najít domov. Pozitivní zpráva je to i pro mě v Kraslicích, já se budu tak moct věnovat víc kraslickému útulku, aby se dostavělo zázemí a aby se vyřešila otázka přemnožených venkovních koček na ulicích na Kraslicku. A taky bych ráda do budoucna pomohla i v jiných lokalitách našeho kraje, kde žádný útulek pro kočky není. Tam hledáme dobrovolníky, s nimiž bychom mohli spolupracovat a oslovovat tak místní úřady. Třeba se pak jednou i tam dočkáme toho, že se osamostatní jako Sokolov," sdělila Jašová.