„V letech 2019 až 2021 bylo v Chebu v režii města vysazeno 365 stromů, zatímco pokáceno jich ve stejném období bylo 240. Jen za loňský rok ve městě přibylo 186 nových stromů. Masivní výsadby budou přitom pokračovat i letos,“ říká mluvčí Chebu Simona Liptáková.

V letošním roce se počítá například s výsadbou více než sedmi desítek vzrostlejších stromů za téměř jeden a půl milionu korun, a to v Sadech míru u autobusových zastávek v samotném centru města. „V tomto parku muselo být totiž v loňském roce pokáceno dvacet jedna usychajících či jinak poškozených bříz a javorů. Náhrada tedy bude více než adekvátní. S novými výsadbami se vedle toho v průběhu letoška počítá třeba také na prostranství u prodejny Ohana na sídlišti Skalka, kde bude čtrnáct nových stromů, v sousedství věžáků u nádraží nebo v takzvané aleji a jejím okolí na Skalce,“ pokračuje.

Skicentrum Bublava Stříbrná
Vlekaři hlásí ideální podmínky. Do stopy mohou i běžkaři

V posledních třech letech proběhly rozsáhlé výsadby nových stromů například v Riegrových a Městských sadech, v parku u Brandlovy ulice a v sousedním hradebním příkopu, na sídlišti Spáleniště, v lokalitě u nádraží, v Břehnické ulici, ale i v řadě okrajových lokalit města, například u Steinu nebo podél komunikace na Klest a Hartovy stezky u Starého Hrozňatova. „Mezi nejčastější důvody, proč je některé stromy třeba pokácet, patří jejich špatný stav, který vždy posuzuje odborník z oboru dendrologie, nebo realizace různých investičních akcí, jako jsou rekonstrukce komunikací, budování cyklostezek, a podobně. V posledních letech k tomu přibyla i kůrovcová kalamita, kvůli které byly v některých chebských lokalitách pokáceny desítky stromů. Každé kácení je přitom pečlivě zvažováno a musí být schváleno oddělením životního prostředí,“ dodává mluvčí Liptáková.