"Před několika okamžiky bylo rozhodnuto o zvýšení varování pro dotčenou oblast na nejvyšší červený stupeň. V na Karlovy Vary směřuje aktuálně supercela s možností krup o velikosti až kolem 4 cm, více na jih liniový systém bouří představuje riziko s ohledem na velmi silné, lokálně až extrémní nárazy větru!!" varoval na svém facebookovém profilu ČHMÚ po 20. hodině.

Bouře vyvracela stromy, které padaly na silnice, auta, v jednom z nich v Kostelní Bříze byl řidič, kterému se naštěstí nic nestalo. A také trhala plechy na střechách.

Z páteční bouřky nad Chodovou Planou.
První bouřky se prohnaly nad západem Čech, hasiči zasahují u stovek událostí

Struktura supercely – na čele bouře se vyskytuje silný déšť a krupobití, v oblasti mezocyklóny je nasáván teplý a vlhký vzduchStruktura supercely – na čele bouře se vyskytuje silný déšť a krupobití, v oblasti mezocyklóny je nasáván teplý a vlhký vzduchZdroj: Zdroj: Wunderground.com

Co vlastně supercela je? "Je to bouřka, pro kterou je charakteristický výskyt mezocyklóny – rotující oblasti nízkého tlaku vzduchu uvnitř bouřkového oblaku. Supercelární bouře jsou většinou od ostatních bouřek izolované a mají mnohem delší životnost, většinou 2 až 4 hodiny, ale jsou zaznamenány případy supercel s životností i přes 10 hodin. Bouřková oblaka v případě supercel mohou dosahovat výšky až 20 km, v našich zeměpisných výškách maximálně kolem 15km. Typickým znakem supercel je odklon jejich pohybu od směru větru, který bývá patrný i na srážkovém radaru," informuje na svých stránkách Meteopress.

Následky mohou být ničivé - od vzniku tornád, až po objemné kroupy. "Supercely jsou často známé tím, že produkují ničivá tornáda, avšak tornáda se objevují pouze u jednotek procent všech supercel. Mnohem častěji tak představuje nebezpečí silné krupobití, při kterém kroupy dosahují až obřích rozměrů, přívalový děšť nebo silné nárazy větru v podobě downburstu – silných nárazů větru v důsledku sestupných proudů v bouři," vysvětluje Meteopress.