„Rozpočet jsme už kompletně připravili a stanovili priority. Dohodli jsme se na vyrovnaném rozpočtu a přebytky bychom vraceli do Fondu budoucnosti. Tento týden budeme o rozpočtu ještě jednat," uvedl náměstek hejtmana Jakub Pánik (ČSSD).

V letošním roce hospodařil kraj s rozpočtem přes miliardu korun. Plánované příjmy byly 4,4 miliardy, výdaje 4,45 miliardy. Schodek ve výši 280 milionů korun vzniklý kvůli splátkám na předfinancování akcí, na něž plynuly dotace z Evropské unie, chtěl kraj pokrýt z vlastních zdrojů. Závěrečný účet ale bude znám až v prvním čtvrtletí příštího roku.

Nové krajské zastupitelstvo bude muset například neodkladně rozhodnout o dopravní obslužnosti, tedy o tendru ve výši 2,5 miliardy na deset let, to je za 250 milionů korun ročně.

„Pokud se dopravní obslužnost opravdu urychleně nevyřeší, kraj bude mít problémy," upozornil náměstek Pánik. Projekt by měl zvýšit kvalitu cestování po regionu, například zlepšit jednotné jízdné, a zahrnuje i nákup desítek nových autobusů. Současná koalice (ČSSD, ODS, STAN, TOP 09 a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst HNHRM) jej sice chtěla schválit, ale pak se dohodla, ať o tendru rozhodne příští zastupitelstvo. Nová koncepce by měla začít platit k 1. lednu 2019.

Nová krajská rada bude muset rozhodnout i o vítězi výběrového řízení na modernizaci chebské nemocnice za přibližně 400 milionů bez DPH. Tuto zakázku už kraj vytendroval, ale protože je projekt dva až tři měsíce ve skluzu, odsouhlasit jej bude muset už nová krajská rada. Na tu čeká také rozhodnutí o budoucnosti Císařských lázní, u nichž už bylo vyhlášeno první kolo soutěže na rekonstrukci objektu. „V této chvíli návrh rozpočtu už obsahuje 100 milionů ze strany Karlovarského kraje a v rozpočtovém výhledu, který bude součástí, je dalších 100 milionů," řekl Jakub Pánik.

Podle náměstka jde o velkou nadlimitní zakázku, na níž by se měly podílet také Karlovy Vary a stát. Rekonstrukce této národní kulturní památky by měla stát kolem 600 milionů korun a náměstek Pánik zdůraznil, že po skončeném výběrovém řízení kraj vybídne vládu a příslušná ministerstva, aby splnily své přísliby. Už nyní běží dotační výzvy na opravy silnic II. a III. tříd, v nichž kraj uspěl. Na opravy by ale už mělo dohlížet nové vedení kraje. Desítky milionů na hejtmanství přijdou i na sociální služby. „Kraj na ně dostává z Operačního programu Zaměstnanost 220 milionů a vše je připraveno ke spuštění od 1. listopadu," uvedl krajský náměstek pro sociální oblast Miloslav Čermák.

O krajském rozpočtu by nové krajské zastupitelstvo mělo rozhodnout už letos v prosinci a podle náměstka Pánika záleží na zastupitelích a novém krajském vedení, zda na něm něco změní. V každém případě současná krajská rada už projednala i rozpočtové provizorium pro případ, že by jednání o novém rozpočtu trvalo až do začátku roku.