Čím víc pruhů, tím víc Mariánky, kdo tohle vymyslel, cyklostezka pro sebevrahy, to je jen pár reakcí na nové dopravní značení na Hlavní třídě v Mariánských Lázních. Cyklopruh nově umožňuje cyklistům obousměrný provoz v úseku mezi hotelem Cristal Palac a náměstím Míru. Podle mnohých se ale zrovna tato varianta příliš nepovedla.

„Na Hlavní třídě je nově pruh pro motoristy a také cyklopruh na žádost občanů,“ uvedl starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. „Vše bylo konzultováno s komisí urbanistiky a dopravy a také s dopravní policií.“ Proti cyklopruhu mnozí nic nemají, podle nich jde ale o nesmyslné řešení. „Tohle řešení je asi nejhorší, jaké mohlo být. Jak pro cyklisty, tak pro řidiče,“ okomentoval cyklopruh jeden z mariánskolázeňských občanů. „Cyklopruh uprostřed?“ podivila se řidička Anna Vágnerová z Mariánských Lázní. „Je jen otázkou času, kdy se na silnici něco stane. Sama tudy jezdím poměrně často. V cyklopruhu každou chvíli stojí auto zásobování. Kudy má jet cyklista? Na Hlavní třídě se předjíždí koňská spřežení. Opět v tu chvíli auto přejede do cyklopruhu. A to nemluvím o parkujících autech. Když vyjíždí z parkovacího pruhu, nemá řidič žádnou šanci vidět cyklistu jedoucího v protisměru. Zkusila jsem si to, opravdu ho přes další zaparkovaná místa nevidí. Proč proboha není cyklopruh po pravé straně nebo na části chodníku?“ kroutila nechápavě hlavou.

„Toto řešení bylo zvoleno z toho důvodu, že se z pravé strany na hlavní silnici napojují další komunikace, a z tohoto důvodu by byl cyklopruh v tomto místě nebezpečný. Při stávajícím řešení jsou dodrženy všechny náležitosti a zákonné nutnosti pro každý druh dopravy,“ vysvětlil starosta Martin Kalina důvod, proč město přistoupilo k tomuto značení.

Najdou se odpůrci, ale také příznivci takto řešeného dopravního značení. „Já jsem ráda, že město vyslyšelo volání cyklistů,“ řekla Kamila Musilová. „Nevím, co lidem vadí. V zahraničí je takové řešení úplně normální a žádné tragédie se tam nedějí,“ dodala Musilová.

Hitem internetu se sice nestal, ale rozpaky vyvolal také. Řeč je v tomto případě o cyklopruhu, který vznikl v Karlových Varech v Moskevské ulici. A to ve směru od sídla městské policie směrem do Tuhnic. Podle některých cyklistů je jízda tímto cyklopruhem technicky obtížná a může dojít ke střetu s chodci. Cyklopruh totiž zabírá skoro polovinu současného chodníku. „Koordinátorka cyklodopravy ve městě si stěžovala, že je tato silnice pro cyklisty nebezpečná. Proto jsme zvolili alespoň toto provizorní řešení do doby, než dojde na druhou etapu rekonstrukce Moskevské ulice. Současné řešení je schváleno také dopravním inspektorátem,“ uvedl náměstek primátora Čestmír Bruštík.