Vážný úraz hlavy utrpěla letos o jarních prázdninách jedenáctiletá Karolína Kozáková z Vřesové. Zranění bylo natolik vážné, že si vyžádalo hospitalizaci a odbornou lékařskou péči. Ještě dnes musí být na sebe velice opatrná. Nesmí skákat, běhat a na hlavě nosí ochrannou přilbu. Nyní se nabízí otázka, co se vlastně mladé dívce stalo. Ani ona to zpočátku nevěděla, projevila se u ní totiž několikadenní ztráta paměti. Když si pak s pomocí psycholožky na všechno vzpomněla, nestačila se její matka Soňa Kozáková divit. „Moje dcera se stala obětí šikany ze strany třech kluků, kteří mohou za to, že si rozbila hlavu. Lékaři mi v nemocnici dokonce řekli, že kdyby holka spadla trochu jinak, tak mohla být na místě mrtvá. Tudíž chci, aby viníci byli potrestaní," uvedla chvějícím se hlasem matka.
„Malá byla zkrátka venku na lavičce, když k ní přišli dva chlapci. Jeden ji strčil zezadu, a jak padala dopředu, tak k ní ten druhý přistoupil a odhodil ji. Karolínka pak upadla a bouchla se o nohu dřevěného stolu. A tím si rozsekla hlavu," popsala událost Soňa Kozáková.
„To ale není všechno. Dcera měla i druhou prasklinu. Když vstala po té první ráně, tak se jela sklouznout. Přitom ji další z chlapců odstrčil takovou rychlostí, že se znovu praštila do hlavy. Za ten den tak měla dvakrát rozseknutou lebku. Já jsem přesvědčená o tom, že tohle nebyla žádná dětská hra, ale cílená šikana," konstatovala matka.

Do případu se následně vložila policie. „Na všechny tři kluky jsme podali trestní oznámení. Nakonec to ale dopadlo tak, že všechno bylo svedené pouze na jednoho," doplnila Kozáková.
V policejním usnesení, jehož kopii má redakce Deníku k dispozici, se píše: „Nezletilá stála na lavičce, do této podezřelý zezadu strčil a následkem toho nezletilá upadla na zledovatělou zem před lavičku a přitom se udeřila do čela a do břicha, čímž utrpěla zranění – zlomeninu čelní a týlní kosti, dále krvácení pod tvrdou plenu mozkovou."

Kvůli nízkému věku chlapce policie další trestní stíhání zastavila a případ odložila. „Můžeme pouze sdělit, že se jednalo o trestný čin ublížení na zdraví. Dotyčná osoba však není pro nedostatek věku trestně odpovědná," uvedla mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.
Otec chlapce však nesouhlasí. „Můj syn je hodný kluk a ti, co říkají, že něco udělal, tak lžou. Já jsem to sice neviděl, ale co já vím, tak když se to mělo stát, tak on si zrovna hrál jinde. Celé to bylo jinak. To je tak jediné, co vám k tomu mohu říci," reagoval na otázky otec.

K variantě, kterou vypověděla Kozáková, se přiklání také očitý svědek. „Celé jsem to viděl z okna. Také jsem už vypovídal před policií. Nemohu to sice říci s určitostí, ale na 99 procent to šikana byla," pověděl svědek, který si přál zůstat v anonymitě.

Karolínka si nyní dává velký pozor, s kým si venku hraje. Určitým dětem se záměrně vyhýbá. „Myslím si, že to tenkrát udělali schválně," svěřila se dívka. „Vím, že zatím ještě musím pořád nosit ochrannou helmu. A to i do školy. Spolužáci si už na to zvykli," dodala tiše. „Nějakou dobu bude trvat, než se zase všechno vrátí do starých kolejí a Karolínku již nebude bolet hlava. Už kvůli tomu, čím si prošla, budeme usilovat o finanční odškodnění," poznamenala Kozáková.

Ani tím však případ nekončí. Matka totiž podala ještě jedno trestní oznámení, a to na starostu Vřesové Miroslava Fialu. „Místo, kde se to všechno stalo, snímá kamera. Já jsem proto byla na obecním úřadě, aby mi ukázali záznamy. To mi ale bylo odepřeno. Protistrana se ale na ně dívat mohla. Já si myslím, že jsme byli znevýhodnění, když jsem se chtěla dobrat pravdy. Oznámení jsem podala kvůli tomu, že podle mě starosta zneužil pravomoci veřejného činitele," uvedla Kozáková. „Trestní oznámení jsme přijali a nyní se jím zabýváme," potvrdila policejní mluvčí.

Starosta Vřesové byl ve své reakci stručný. „Nyní bych se k tomu nechtěl příliš vyjadřovat. Je to zatím v šetření. Až se vyšetřování ukončí, tak vám k celé věci rád řeknu své stanovisko," odpověděl Fiala.