VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětský domov oslavil šedesátku a chystá milionové investice

Karlovy Vary - Krajský dětský domov pro děti do 3 let v Karlových Varech stojí už šedesát let. Své výročí si připomněl dětským dnem a menší oslavou. O 36 dětí se tu nyní stará 27 dětských zdravotních sester, dvě lékařky, fyzioterapeuti a psychologové. V plánu jsou také rozsáhlejší investice, jako například výměna oken, vybudování výtahu nebo rekonstrukce pokoje.

15.6.2015
SDÍLEJ:

DOMOV DISPONUJE také oddělením pro nejmenší děti. K dispozici tady mají odpovídající vybavení s postýlkami a hračkami.Foto: Ilustrační foto Deník

Kapacita i vytížení zařízení se ale v poslední době snižují, a to i díky rozvíjející se profesionální pěstounské péči. Zhruba polovina opuštěných dětí se ale vrací do svých biologických rodin.Vloni se ke svým rodinám vrátilo dvacet dětí z celkových osmačtyřiceti. Z toho jich čtrnáct putovalo zpět k matce už po necelém dvouměsíčním pobytu v krajském dětském domově. „Nejčastěji se stává, že si maminka své původní rozhodnutí rozmyslí. Zařídí si domácnost a vyrovná se se situací, která ji zpočátku zaskočila," vysvětlila ředitelka domova Erika Pavlová.

Pro další děti, u kterých se návrat do biologické rodiny nepodaří, je nejvhodnějším řešením náhradní rodinná péče. V případech, kdy rodiče o potomka nejméně tři měsíce nejeví opravdový zájem, je k soudu podán návrh a následně může být dítě nabídnuto k adopci. Některé děti, pro něž se nenajdou vhodní osvojitelé nebo pěstouni v České republice, si mohou po předchozím přísném prověření osvojit rodiče ze zahraničí.

Instituce je od roku 2003 příspěvkovou organizací kraje, který plně hradí její provoz. Domov se ale daří také zvelebovat i díky sponzorským darům. „Letos domov díky financím od Karlovarského kraje provede za 3,5 milionu korun výměnu oken, za 2,2 milionu zřídí evakuační výtah a za zhruba 550 tisíc korun zrekonstruuje pokoj se sociálním zařízením pro matku a dítě," popsal plánované investice náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Personál se tu pak snaží dětem vytvořit prostředí, které se co nejvíce podobá tomu domáckému, rodinnému. U každé malé dětské skupinky se střídá maximálně pět ´tet´. S mnohými svěřenci a novými rodinami zůstávají pečovatelky v kontaktu i poté, co děti domov opustí.

Letos domov pokračuje v plnění veřejné zakázky nazvané Pilotní ověřování sítě služeb v Karlovarském kraji, kterou uskutečňuje v rámci projektu Ministerstva práce a sociálních věcí Podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny. „Zavedli jsme edukační pobyty pro matky, které nemají zkušenosti a nevědí si rady při péči o miminko. Součástí je nácvik, jak se o dítě starat, fyzioterapie, ale třeba i poradenství týkající se kojení. Klientkami jsou často mladé ženy, které nemají vlastní rodinu. Můžeme ubytovat až čtyři maminky s dětmi a všemožně je podpořit, aby o svého potomka nepřišly. Pobyt se službami mají zdarma, je hrazen z projektu," uzavřela Pavlová.

Autor: Zdeněk Hnízdil

15.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odevzdat hlasy v parlamentních volbách přicházeli lidé také v obcích Hory a Stružná.
27

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Snímky z místa požáru na dálnici D6.
5

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Volební účast je zatím průměrná

Karlovarsko - Zájem o volby v Karlovarském kraji a na Karlovarsku byl v pátek poměrně slušný, ale nad průměrnou účast při volbách před čtyřmi roky (kolem 51 procent) se zatím nedostal.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení