A pyžamo? To vůbec nepotřebujete. Po zákroku na sále si pak za dozoru zdravotních sester odpočinete v křesle, můžete sledovat televizi či otevřít knížku. Kde? V novém kardiostacionáři na oddělení kardiologie, jehož zkušební provoz byl v karlovarské nemocnici zahájen počátkem prosince. Nyní už je v plném provozu a pro primáře Michala Paďoura jde o další splněný sen.

„Pacient by měl co nejméně vnímat nemocniční prostředí. Prostor stacionáře je proto co nejvíce civilní. Jde o efektivní a rychlý zdravotnický servis 21. století, nikoliv o pobyt v nemocnici v tradičním slova smyslu," vysvětlil. V novém, a jak primář Paďour uvedl, vymazleném kardiostacionáři odpočívají pacienti po kardiointervenčních výkonech ve speciálních křeslech čtyři až šest hodin. Pak odcházejí domů.

Jenomže to vše by nešlo, kdyby karlovarští kardiologové nepraktikovali moderní trend v léčbě zúžených srdečních tepen. Katetrizační výkon provádějí místo ze stehenní tepny z malého vpichu na zápěstí nemocného.

„Po zobrazení srdečních tepen na angiolince se při nálezu provádí výkon léčebný, tedy angioplastika s implantací stentu. To vše podle postižení trvá dvacet až šedesát minut. Pak je pacient převezen na pojízdném křesle zpět do komfortního prostředí stacionáře, kde lékař a sestry pečlivě monitorují jeho srdeční hodnoty," vysvětlil léčbu primář Paďour. Maximální péče je podle něj věnována místu vpichu. „Jde především o snížení pravděpodobnosti poškození vřetenní tepny, je totiž velmi tenká," vysvětlil primář. Výhody katetrizace z ruky spočívají podle kardiologa v tom, že se u nemocných snížilo procento krvácivých komplikací a pacient místo 15 hodin vstává de facto ihned po výkonu.