Část loketské Dvorany by v budoucnu mohla nají využití pro expozici s egerlandskou tématikou. Loket na tom chce spolupracovat s muzeem v německém městě Wundsiedel.

„Nachází se tam jedno z největším muzeí v Bavorsku, zkraje příštího týdne tam jedeme a budeme mluvit o konkrétnější spolupráci," uvedl místostarosta Lokte Petr Zahradníček s tím, že s partnerem na druhé straně hranic už před časem proběhla první jednání.

Podle místostarosty jsou v poslední době dotační programy ministerstva pro místní rozvoj na podporou cestovního ruchu v pozadí a přijatelnou variantou je tak využití programu Cíl na přeshraniční spolupráci.

„Lokti se vrátilo zhruba deset tisíc sbírkových předmětů, jsou tam i různé dobové záležitosti, které se týkají egerlandského období, například světnice či kroj. Tímto směrem bychom pak mohli zaměřit jednu část Dvorany, další třeba na sbírkou minerálů, kterou pořídil Goethe," nastínil plány Lokte místostarosta. „Nabízí se i možnost výměny výstav s německým muzeem," doplnil.

Loketská Dvorana je už více než rok prohlášena za nemovitou kulturní památku, což by městu mělo usnadnit snahy o získání peněz na její opravu. Ta si vyžádá podle odhadu odborníků desítky milionů korun.

Dvorana žila ještě na počátku 90. let bohatým kulturním životem, pravidelně se tam konal například proslulý festival folk a country hudby Loketský kotlík. Po nevydařené privatizaci však začala budova postupně chátrat. (tin)