Spatřit tu bylo možné i kaktusy z Mexika, které mají náročnější podmínky na pěstování. Výstava se v lázních konala po dlouhých 14 letech.

„Nejsložitější na pěstování jsou především velmi teplomilné kaktusy, převážně z Mexika,“ sdělil pěstitel Jiří Suk z Hazlova. „Náročnější jsou z hlediska tepla, následně i kvůli zálivce, je třeba je zalévat opatrně. A hlavně nesmí přijít na mráz. To by byl jejich konec. Existují však i kaktusy, které mráz vydrží bez úhony,“ poznamenal Jiří Suk.

Druhy, které vydrží i přes zimu, musejí však jejich majitelé alespoň umístit do nějakého úkrytu, aby nebyly na holomrazu, a hlavně se během zimního období nesmí zalévat, pak by uhynuly.

Lidé se v rámci akce Pojďte s námi do přírody vydávají na pozorování bobrů nedaleko Chebu.
Vyrazte s muzeem do přírody

„V regionu budeme kaktusy vystavovat letos například na tradičním jarmarku v Kraslicích na konci srpna. Potom se chystáme i na Hornickou pouť v Sokolově. A tyto skvosty spatří také lidé v září v Kynšperku. V roce 2011 spolek kaktusářů v lázních zanikl, takže letos se přípravy výstavy ujala Společnost pěstitelů kaktusů a sukulentů Sokolov,“ doplnil Miroslav Valachovič, předseda zmíněného spolku.

Kaktusovité, známé též jako kaktusy je čeleď dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré. Jsou to vytrvalé rostliny se sukulentními stonky specifické stavby. Většina druhů nemá zelené listy, ty se přeměnily v trny. Květy mají mnoho okvětních lístků i tyčinek. Plodem je bobule. Kaktusy zahrnují asi 1900 druhů ve 127 rodech. S výjimkou jediného druhu ripsalisu pocházejí výhradně z Ameriky, kde jsou rozšířeny od Kanady až po Patagonii. Největší počet druhů se vyskytuje v oblasti USA a Mexika a také v jihoamerických Andách.