Daleko nebezpečnější jsou křižovatky v Sokolově. Došlo tam dokonce k tragické dopravní nehodě, při níž zemřel chodec. Auta tam parkují přímo v křižovatce, přechod je příliš blízko ní, a byly tam zastávky MHD přímo v jízdním pruhu. A proto se město rozhodlo, že ji komplet předělá.

Podle portálu se ve Staré Roli na kruhovém objezdu stalo 18 nehod se dvěma zraněnými. "Kolegové tam řešili dvě nehody za dva roky," říká mluvčí policie Jakub Kopřiva. Ne každou nehodu totiž musí řidič hlásit. A pokud šlo o nehody typu, ťuknutí do nárazníku a podobně, řidiči ji zřejmě nehlásili a vše si vyřešili mezi sebou. Křižovatka byla předělána na kruhový objezd právě z důvodu bezpečnosti. V Karlových Varech si policisté ani magistrát nevybavují křižovatku, která by byla vyloženě nebezpečná. "Lidé si spíše než na křižovatky stěžují na rovinaté úseky ve městě, kde řidiči překračují povolenou rychlost," potvrdil mluvčí magistrátu Jan Kopál. Při dotazu mezi mladými řidiči si ani oni nevzpomínají na nebezpečnou křižovatku. Jako složitou lze podle nich označit tu pod Becherovkou. "Jde ale o zvyk. Když jsem dělal řidičák, byla pro mě spíše nepříjemná. Více pruhů, více aut, ale nakonec si člověk zvykne," říká jeden ze studentů Kamil Mejtstřík.

Setkání v loketské Dvoraně.
Chybějí učitelé, v kraji hlavně na druhém stupni základních škol

Daleko nebezpečnější jsou křižovatky v Sokolově a město se rozhodlo situaci řešit. U pošty 5 v horní části města dokonce lidé sepsali v minulosti petici. U nebezpečné křižovatky tam došlo k úmrtí chodce, kterého srazilo auto. V petici žádali vybudování retardéru. Silnice je krajská a tudíž na ní nemůže Sokolov nic podobného budovat. Město ale začalo s několika kroky, které mají vést k bezpečnosti chodců i řidičů. A jsou zcela zásadní.

"Již jsme nechali vybudovat takzvané zálivy pro autobusy tak, aby nestály přímo v jízdním pruhu. Zastávky jsou blízko křižovatky a stojící bus zhoršoval výhled ostatních řidičů a ve špičce stály kolony aut až ve zmíněné křižovatce. Dále se přechod posune a nasvítí. Křižovatku necháme řádně označit vodorovným dopravním značením na silnici tak, aby zde neparkovala auta. Plno řidičů se tu naučilo parkovat, protože je hodně široká. Ale je to proti předpisům," tvrdí starosta Sokolova Petr Kubis.

Řidičům by mohlo také pomoci nové parkoviště u Herby, které je dalším krokem ke zlepšení dopravní situace v této lokalitě.

Zapadlý autobus a evakuace dětí.
Autobus se 43 dětmi uvízl na zledovatělé vozovce kvůli navigaci

Na přemístění přechodu pro chodce a jeho nasvícení si město připravilo bezmála 900 tisíc korun. Zálivy pro autobusové zastávky nechalo město vybudovat loni v létě souběžně s akcí Vodárny Sokolovsko, která tam pracovala na vodovodním řadu od června do září. Místní tvrdí, že tento přechod je velmi využíván nejen dospělými, ale také školáky.

Další křižovatkou, o kterou se budou v Sokolově zajímat, je ta naproti obchodnímu domu Ural u bývalé mototechny. I tam jsou podmínky pro chodce a řidiče nebezpečné. Řidič jedoucí z náměstí musí dávat přednost jak vozidlům na hlavní, tak chodcům na dvou přechodech prakticky nalepených na sobě. Jeden je na vedlejší a druhý, který je hned za ním, na hlavní. Sledovat kvůli přednosti silný provoz aut zleva a vpravo mít na přechodu chodce, není podle řidičů úplně to nejbezpečnější.

"Problém některých přechodů pro chodce je ten, že na pozůstatek čehosi a tudíž na blbém místě. Další jsou špatně osvětlené. Moderně budované přechody mají po obou stranách ledkové osvětlení vozovky, které je vidět z dálky. Vidět je tak i to, zda po něm někdo jde či nikoliv. Když poté přijedete na přechod, který není nasvícený a navíc je barva vybledlá, je k neštěstí velmi blízko. Jen značka chodce neochrání," myslí si jeden z řidičů Pavel Stejskal ze Sokolova.