Křížek už na místě kdysi stál, ale byl již v žalostném stavu, a to i kvůli řádění vandalů. V posledních letech jej připomínal už jen poslední kámen na zemi. A to se nelíbilo Jaromíru Kohoutovi z Kraslic. „Chodíme tu pravidelně na procházky a moje žena říkala, jaká je to škoda, že už tu ten křížek není. Že by bylo jen dobře, kdyby se tu opět objevil. A já jsem si řekl, proč ne? Poprosil jsem své přátele o spolupráci. Výsledkem je obnova křížku,“ uvedl Jaromír Kohout.

Vysvěcení se chopil kraslický farář Peter Fořt. „Jsem moc rád, že si to někdo vzal za své a dotáhl do zdárného konce. Padl i nápad, že bychom se u křížku mohli každoročně scházet a mít nějakou poutní slavnost,“ poukázal farář.

Cestu, kde křížek stojí, využívají často lidé z Rotavy i Kraslic k procházkám. Je mezi nimi i geolog Petr Rojík. „Tato trasa bývala středověkou obchodní cestou, která spojovala Prahu a Erfurt v Durinsku. Říkalo se jí Erfurtská solní stezka. Křížek byl akorát na vrchu a Krasličtí si vždy stěžovali při namáhavé cestě vzhůru, že je to Rotavský křížek. A ti, co šli pomalu nahoru z Rotavy, zase křížek přičítali Kraslickým,“ vysvětlil Rojík.

Z Kraslic se přišla podívat i Zdeňka Sieglová. „Já to beru jako stálou památku, která zde vždy bývala, a myslím, že je správné si tyto památky uchovávat a vážit si jich,“ řekla.

(jid, sih)

Sociální služby obhájily čtyři hvězdičky kvality
FOTO: Sociální služby obhájily čtyři hvězdičky kvality